Ciesz się Bożym Narodzeniem razem z dziećmi!

bozenarodzenie_diy

Dla wielu osób okres świąteczny to najlepsza pora roku: mieniące się dekoracje, zapachy ciasteczek i innych pyszności unoszące się w domu, ubieranie choinki, oczekiwanie i rozpakowywanie prezentów – bo oto nadchodzi Boże Narodzenie. Ale zanim to nastąpi, jest jeszcze wiele do zrobienia. Nie tylko w domu, ale także w pracy, a przed świąteczną przerwą często robi się gorączkowa atmosfera. Bywa niestety tak, że zanim wszystkie zadania zostaną wykonane (porządki, kartki świąteczne, kupowanie prezentów…), dla niektórych z nas świąteczny nastrój znika, zanim jeszcze się pojawił. Nasza rada: weź głęboki oddech, dobrze zaplanuj, skoncentruj się na najważniejszych rzeczach, a przede wszystkim świadomie ciesz się czasem spędzanym z dziećmi. Zebraliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi, jak uprościć zadania przed świętami i pomóc Ci z radością przejść przez okres Bożego Narodzenia.

zrobtosam_-swieta

Jak i jakie dekoracje bożonarodzeniowe przygotować razem z dziećmi

Dekorowanie mieszkania, okien i stołu, a także ozdabianie choinki to miła część Adwentu. Dla niektórych to świetna okazja do kreatywności i odprężenia. Dla innych jest to raczej męczące. Po pierwsze: ozdabiaj tylko tyle, ile masz czasu i ochoty. Często mniej znaczy ładniej. Świeczki, kilka małych bombek na wstążce potrafią stworzyć świąteczną atmosferę przy stole w mgnieniu oka. Koniecznie włącz w prace swoje dzieci, ponieważ maluchy chętnie pomogą Ci przykleić papierowe gwiazdki na oknie lub zawiesić bombki na gałęziach. W ten sposób spędzicie razem czas, dzieci będą miały zajęcie, a Ty poczujesz ulgę. Pamiętaj, nie musi być perfekcyjnie! Mamy dla Ciebie kreatywne pomysły na Święta Bożego Narodzenia, które można łatwo zrealizować z dziećmi i które nie wymagają dużego wysiłku, aby wprowadzić bożonarodzeniowy nastrój i wystrój.

zrobtosam_-swieta2

Łatwe bożonarodzeniowe dekoracje „Zrób to sam” do wykonania razem z dziećmi

swieta_przepisy

Jak i jakie świąteczne przysmaki piec razem z dziećmi

Pieczenie różnych świątecznych pyszności jest częścią rutyny wielu rodzin. Ciasteczka, pierniczki, muffinki, różne ciasta… każdy ma swoje ulubione przepisy. Pomaganie w kuchni to jedno z ulubionych zajęć dzieci. Bo co może być piękniejszego niż podjadanie świeżego ciasta z miski, wycinanie ciastek czy wreszcie – na co wszyscy czekają - dekorowanie ciasteczek? Często jednak pomysłów na wypieki jest tak wiele, że mama i tata czują się przytłoczeni myślą, że trzeba będzie całymi dniami stać w kuchni, aby je wszystkie spełnić. Pomysł na uproszczenie: wypiszcie wszystkie rodzinne wypieki na kartce papieru, a następnie wspólnie z dziećmi ustalcie, jakie są Wasze ulubione a bez czego możecie się obejść. Niestety, niektóre klasyczne świąteczne wypieki są bardzo skomplikowane w produkcji. Czasami trzeba zebrać dużo składników, posiekać, pokroić lub dłużej schładzać. Postaw na proste przepisy! Zaproś dzieci do kuchni i zróbcie wspólnie np. waniliowe serca, na które przepis znajdziesz tutaj.

swieta_prezenty

Jakie i ile prezentów na Boże Narodzenie

Okres przedświąteczny to mnóstwo życzeń i pomysłów na prezenty. Istne szaleństwo! Dlatego koniecznie pomyśl o prezentach już w listopadzie. Zrób długą listę, ale nie realizuj jej oczywiście w jednym roku. Zachowaj listę z prezentami na przyszły rok, dopisuj do niej w ciągu roku nowe pomysły. Odhaczaj zrealizowane, dzięki czemu nie będzie powtórek – w szaleństwie zakupowym przed świętami Bożego Narodzenia łatwo o pomyłki, dublowanie i uleganie pokusie niepotrzebnych zakupów. Proste prezenty zawsze się sprawdzają! Pięknie udekorowane świąteczne smakołyki, ręcznie robione czekoladki, specjalna herbata, kawa lub wino, odprężająca sól do kąpieli lub żel pod prysznic ... z indywidualną karteczką sprawią obdarowanej osobie wiele radości.

diy_bozenarodzenie

Jakie prezenty z listów do Świętego Mikołaja?

Listy do Świętego Mikołaja pisane przez dzieci są często bardzo długie. Nie wszystkie życzenia są dostosowane do ich wieku, wartościowe pod względem edukacyjnym lub wykonalne finansowo. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym życzenia czasami zmieniają się niemal codziennie. Dlatego wskazane jest, aby je narysować lub zapisać, a następnie trochę poczekać. Pragnienia, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka, są zwykle wyrażane kilkakrotnie. Porozmawiaj z dziećmi w wieku szkolnym o ich życzeniach, zwłaszcza jeśli dotyczą czegoś, czego nie akceptujesz. Co Twoje dziecko chciałoby z nimi zrobić? Jakie nadzieje się z tym wiąże? Twoje dzieci muszą również nauczyć się, że nie wszystkie życzenia mogą zostać spełnione. Pies czy kucyk (niestety) często nie mieści się w codziennym życiu ani w rodzinnym portfelu. I na koniec najważniejsze: często mniej znaczy więcej! Boże Narodzenie to święto rodzinne, a nie zawody. Więc po prostu pozwól sobie na luz i ciesz się Bożym Narodzeniem ze swoimi dziećmi!

bozenarodzenie_zrobtosam2 pierniczki_dla_dzieci

Zrób to sam „Choinka z gałęzi”

Waniliowe serca na Boże Narodzenie i nie tylko

bozenarodzenie_zrobtosam3 bozenarodzenie_zrobtosam1

Zrób to sam „Bożonarodzeniowe kartki z paluszkowym wzorem”

Zrób to sam „Choinki z szyszek”

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.