Etapy rozwoju niemowląt i małych dzieci

Wspieranie rozwoju dziecka produktami HABA

Życie niemowlęcia i małego dziecka jest pełne pierwszych przeżyć, pierwszych chwil. Każdego dnia uczy się ono nowych rzeczy, rozumie i potrafi więcej. Jakich etapów czy skoków rozwojowych mogą spodziewać się rodzice, wyjaśnia psycholog rozwojowy dr Jan-David Freund, który w HABA odpowiada między innymi za temat nauki przez zabawę w zakresie rozwoju produktu.

haba_blog

0 do 6 miesięcy: witaj na świecie!

„W pierwszych trzech miesiącach życia dzieci potrzebują przede wszystkim bliskości i bezpieczeństwa” – mówi dr Jan-David Freund. „Percepcja wzrokowa i słuchowa rozwija się niezwykle szybko. Pojawia się też pierwszy, cudowny uśmiech! Między 4 a 6 miesiącem zdolności motoryczne są na tyle rozwinięte, że pierwsze zabawki maluszki odkrywają już wszystkimi zmysłami ”. Zabawki HABA dla niemowląt, wykonane w różnych rodzajów materiałów to świetny pomysł dla dzieci na tym etapie rozwoju. Różne elementy dotykowe sprawiają, że taka zabawka jest niezwykle odkrywcza dla dziecka.

7 do 12 miesięcy: odkrywanie świata

„Począwszy od siódmego miesiąca, rozwój mowy osiąga ogromne postępy: od prostego gaworzenia do pierwszych, dobrze zrozumiałych dźwięków” - wyjaśnia dr Jan-David Freund. „Szczególnie ważne jest teraz łączenie różnych bodźców sensorycznych. Maluszki pamiętają wydarzenia i zabawki, nawet po kilku tygodniach. W związku z tym źródła i rozpoznawanie różnych dźwięków mogą teraz stać się ich ulubionymi zabawami.”

Od 1. urodzin: krok za krokiem

„Roczne niemowlęta stają się teraz małymi dziećmi i zaczynają odczuwać silną potrzebę ruchu. Dzieci w wieku od 19 do 24 miesięcy codziennie najchętniej biegają, skaczą i tańczą. Można je już zrozumieć, a niektóre potrafią nawet ułożyć proste zdania i zapraszają dorosłych w barwny świat odgrywania ról” - wyjaśnia psycholog rozwojowy. Dzięki przemyślanym klockom HABA mali odkrywcy otrzymują nieograniczone możliwości motoryczne, a pierwsze układanie w stos ułatwia rozumienie tworzenia podstawowych budowli. Dr Jan-David Freund: „Mówiąc konkretnie, dzieci ćwiczą zdolności motoryczne i koordynację wzrokowo-ruchową, a także wytrzymałość i cierpliwość podczas sortowania, układania i łączenia drewnianych elementów”.

Po 2. urodzinach: przed nami jeszcze wiele do odkrycia

„Bardziej złożone gry logiczne nie tylko rozwijają zdolności umysłowe i motoryczne dzieci zgodne z ich wiekiem, ale także kreatywność, koncentrację i zręczność” - mówi dr Jan-David Freund. Na przykład klocki 3D HABA wprowadzają dzieci w świat pierwszych praw fizycznych i matematycznych.

Dzieci rozwijają się w następujących obszarach:

s7 s6 s5 s4 s3 s1 s2
 Komunikacja  Percepcja słuchowa  Motoryka duża Motoryka mała  Percepcja wzrokowa  Kompetencje społeczne  Zdolności poznawcze

Etapy rozwoju dzieci w poszczególnych miesiącach życia

1_3miesiecy_dziecko  4_6miesiecy_dziecko  7_12miesiecy_dziecko 
13_18miesiecy_dziecko  19_24miesiecy_dziecko   
Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.