Gra Dolina Wikingów – rzut oka za kulisy

dolina_wikingow

Gra Dolina Wikingów – rzut oka za kulisy

Chwila na rozluźnienie nadgarstków i do dzieła! W wiosce wikingów odbywa się coroczny konkurs w zbijanie beczek, a gracze grający w nową grę HABA „Dolina Wikingów” są w samym środku wydarzeń. Dzieci w wieku od 6 lat przy odpowiedniej zręczności, odrobinie szczęścia oraz sprytu mogą zostać wybrani na wodza Doliny Wikingów. Lecz uwaga: gracz, który przewróci niewłaściwe beczki i postawi swój pionek w nieodpowiednim miejscu na przystani, wpada do wody i zyskuje jedynie miano pechowca. „Dolina Wikingów” swoim wyjątkowym urokiem zachwyciła jury konkursu „Gra dziecięca roku” i zdobyła tytuł „Gry dziecięcej roku 2019” /oryg. Kinderspiel des Jahres 2019/. Lecz od pomysłu do gotowej gry – w charakterystycznym dla HABA żółtym opakowaniu – jest długa droga. Zatem najwyższy czas zajrzeć za kulisy!

Autorzy gry – udany duet w pracy i w życiu

autorzyWilfried i Marie Fort to pomysłodawcy gry „Dolina Wikingów” i autorzy ponad piętnastu gier towarzyskich. Wspólna pasja łączy ich nie tylko na polu zawodowym, lecz również prywatnym. Są szczęśliwym małżeństwem z dwoma synami i mieszkają w spokojnym regionie Saint Colomban w pobliżu Nantes we Francji. Zanim zostali profesjonalnymi autorami gier, wykonywali zupełnie inne profesje: urodzony w 1982 roku Wilfried Fort jest z zawodu stolarzem, a trzy lata młodsza Marie pracowała wcześniej w handlu. W swoich grach ta para Francuzów lubi opowiadać różne historie i umiejętnie ożywia swoje postaci. Ich gra „Mr. Wolf” zdobyła w lutym 2019 roku renomowaną nagrodę „As d’Or de l’année enfant 2019” na festiwalu Festival International des Jeux w Cannes. Tytuł „Gry dziecięcej roku 2019” dla „Doliny Wikingów” ponownie przyniósł temu autorskiemu duetowi światowe uznanie. A tak w ogóle, to małżeństwo Fort jest dobrze znane w firmie HABA. Gra planszowa „Wyścigi ślimaków” to efekt tej udanej współpracy.

Od piratów do wikingów HABA

Po raz pierwszy Marie i Wilfried Fort przedstawili swój pomysł na grę „Dolina Wikingów” HABA podczas festiwalu Festival International des Jeux w Cannes w lutym 2017 roku jako samodzielnie wykonany prototyp. Na szczęście zwrócili na niego uwagę Jenny Bessière, Dyrektor Działu Sprzedaży Zabawek HABA we Francji, i Markus Nikisch, łowca pomysłów z Redakcji Gier i Książek HABA. „Od samego początku byłem przekonany o potencjale tej gry. Powiedziałem obojgu autorom, że nie odejdę stamtąd, póki nie zaczniemy współpracy”, opowiada Markus Nikisch z uśmiechem. Za to właśnie odpowiada jako redaktor gier w firmie HABA: za tropienie ciekawych pomysłów, pozyskiwanie autorów dla firmy HABA i tworzenie wspólnie wspaniałych gier dla dzieci. „Dolina Wikingów” HABA okazała się kolejny raz strzałem w dziesiątkę. Pierwotnie to piraci mieli uczestniczyć w wielkich zawodach. Lecz istnieją dowody historyczne, że to głównie wikingowie lubili rozgrywać różne konkurencje. Dlatego to oni w grze „Dolina Wikingów” manewrują historycznymi beczkami, aby wyłonić najlepszego i najsprytniejszego gracza w wiosce. W ten oto sposób zamiast piratów w grze znaleźli się wikingowie. Podczas realizacji projektu zespół redakcyjny HABA kierowany przez Annemarie Wolke, która objęła opiekę nad grą, miał sporo pracy do wykonania. Pierwotnie przystań oraz przegródki na monety znajdowały się w pudełku i gracze nie zawsze mieli do nich optymalny dostęp. „Umieszczenie płytek graczy w otworach w planszy do gry rozwiązało problem bałaganu powstającego przez toczącą się kulę. Dzięki temu nic się nie przesuwa!”, opowiada Annemarie Wolke. Efekt jest bardzo atrakcyjny: statki wikingów 3D przyciągają wzrok i razem z imponującą planszą do gry w rozmiarze XXL tworzą wspaniałą atmosferę gry. Gra ożyła tak naprawdę dopiero dzięki wspaniałym ilustracjom Maximiliana Meinzolda. Swoimi postaciami i zamiłowaniem do szczegółów sprawił, że dzieci i dorośli mogą poczuć atmosferę świata wikingów. Meinzold, urodzony w 1987 roku, to niezależny projektant grafiki i ilustrator. Mieszka i pracuje w Monachium. Specjalizuje się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, fantasy i science fiction. Za swoje różnorodne, nowoczesne i innowacyjne ilustracje zdobył już wiele nagród. W ten oto sposób z genialnego pomysłu dwóch autorów przy dużej dozie kreatywności, pasji i dzięki współpracy wielu entuzjastycznie nastawionych uczestników projektu powstała gra odnosząca wielkie sukcesy i zdobywca tytułu „Gra dziecięca roku 2019”!

Zapraszamy do obejrzenia filmiku o grze "Dolina Wikingów":

dolina_wikingow_gra_haba

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

 

Pasujące artykuły