Gra HABA "W ogrodzie" - historia sukcesu

gra_wogrodzie

Gra HABA „W ogrodzie” – historia sukcesu

Żadna inna gra nie jest tak silnie kojarzona z marką HABA, jak nasza klasyczna gra HABA W ogrodzie. Od ponad 30 lat gra zachwyca dzieci praktycznie na całym świecie. Od tej pory wiele się wydarzyło: seria W ogrodzie była systematycznie rozbudowywana.

Wszyscy wygrywamy, nikt nie przegrywa… chyba, że kruk

Gra HABA W ogrodzie jest znana w wielu krajach i bardzo lubiana przez dzieci oraz rodziny ze względu na jej kooperacyjny charakter. Przegrać lub wygrać można tylko wspólnie! W klasycznej grze HABA dzieci starają się szybko zebrać dojrzałe owoce, grając wspólnie przeciwko zuchwałemu krukowi. Gra oprócz poczucia wspólnoty rozwija również umiejętność rozpoznawania kolorów oraz motorykę małą. Dzięki łatwym zasadom gry nadaje się dla dzieci w wieku już od 3 lat.

gra_obstgarten

Narodziny gry HABA W ogrodzie

Przy okazji: grę HABA W ogrodzie wymyśliła wychowawczyni Anneliese Farkaschovsky, która w 1985 roku nadesłała swoją koncepcję gry w ramach konkursu. Soczyste fakty o owocach z gry HABA W ogrodzie

Picie wody po zjedzeniu czereśni

Znacie ten mit, że podczas jedzenia czereśni lub krótko potem nie należy pić wody, ponieważ może to spowodować ból brzucha? Ten pogląd wywodzi się z minionych czasów: kiedy dawniej ktoś po zjedzeniu czereśni napił się wody ze studni, to woda ta nie była niestety najlepszej jakości. Woda w studni była często zanieczyszczona i roiło się w niej od bakterii. Dlatego jej wypicie wiązało się z bólem brzucha. W dzisiejszych czasach można odwołać ten alarm: jakość naszej wody jest bardzo dobra i nikt nie musi odmawiać sobie jej wypicia. Można bez obaw jeść czereśnie i popijać je wodą.

Uwaga, ryzyko pomyłki!

Zastanawialiście się czasem, czemu na śliwkach jest jasny nalot? Obecność białawej warstwy wosku jest bardzo ważna! Zabezpiecza ona owoce przed utratą wilgoci, przedłuża ich trwałość i jest oznaką dobrej jakości. Śliwkami można się delektować przez długi czas: ich zbiory trwają od lipca do września/października. Na marginesie: węgierki i śliwki to nie to samo! Śliwki są okrągłe, większe oraz bardzo soczyste i słodkie. Miąższ węgierek jest natomiast bardziej zwarty, owoce są małe i owalne. Na pewno jednak są one blisko spokrewnione...

Gruszki deluxe

Nasze gruszki są niczym królowe. Gruszki są zbierane od ponad 3000 lat i tym samym są jednymi z najstarszych owoców. Dzisiaj na rynku istotną rolę gra łącznie 10 odmian gruszek. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych owoców gruszki noszą bardzo wytworne nazwy. „Bonkreta Williamsa”, „Konferencja”, „Klapsa”, „Lukasówka” lub „Bera Hardy” – mniam, królewskie przysmaki, prawda? Niestety nie można ich zbyt długo przechowywać. Dlatego najlepiej jeść je świeże!

Błyszczące jabłka

"to polish the apple” (pol. „polerować jabłko”) – czy znacie ten angielski idiom? Używa się go, gdy, mówiąc potocznie, ktoś komuś się podlizuje. Powiedzenie to nawiązuje do starego zwyczaju szkolnego z Ameryki. W wiejskich regionach USA mieszkało dawniej wielu rolników z dziećmi. Chcąc okazać nauczycielowi szacunek, dzieci wręczały mu w prezencie jabłko z domowego sadu. Produkty spożywcze były dawniej uznawane za formę zapłaty, więc nauczyciel z wdzięcznością przyjmował jabłko. Symbolicznie zwyczaj ten nawiązuje prawdopodobnie do księgi Genesis oraz drzewa wiedzy. Być może dostając w prezencie intensywnie błyszczące, „wypolerowane” jabłko, nauczyciel był usposobiony do kogoś szczególnie pozytywnie...

gra_haba_wogrodzie

Zapraszamy do spróbowania naszej sałatki owocowej!

Przepis na sałatkę owocową:

- jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie (lub wiśnie)ew. inne owoce (np. winogrona lub banany)
- 50 g orzechów włoskich
- 1 łyżka stołowa miodu ew. sok z cytryny

Czereśnie przekroić na pół, a gruszki, jabłka i śliwki pokroić w małą kostkę. Następnie dodać kilka orzechów włoskich i odrobinę miodu. Sałatkę owocową można ewentualnie skropić odrobiną soku z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszać. Smacznego!

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.