Jak nauczyć dziecko czytać? - poznaj skuteczne metody

 1. Jak nauczyć dzieci czytać? Jak zachęcić, a nie zniechęcić do nauki czytania?
 2. Nauka czytania. Kiedy rozpocząć?
 3. Nauka czytania dla dzieci – metoda globalna
 4. Nauka czytania sylabami. Metoda bardzo dobrze odbierana przez małe dzieci.
 5. Jak nauczyć dziecko czytać? Poznaj metodę czytania fonetyczno-literowo-barwną!
 6. Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Co to jest 18 struktur wyrazowych?
 7. Czytanie dla dzieci. Kiedy dziecko powinno umieć czytać?
 8. Jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku?
 9. Nauka czytania. Podsumowanie

Mądry rodzic czyta swojemu dziecku, a dzięki temu zachęca je do tego samego. Czytanie bajek najmłodszym maluszkom to najlepsza zachęta do tego, aby już w niedalekiej przyszłości same wykazywały zainteresowanie poznawaniem liter i nauką czytania. Nie wiesz, jak nauczyć dziecko czytać? Chcesz wprowadzić je w przygodę z literkami, zanim pójdzie do szkoły? A może Twoja pociecha ma problemy z czytaniem i poszukujesz sposobu, żeby mu pomóc? W artykule przedstawimy różne metody nauki czytania, które można wypróbować i sprawdzić, która z nich jest najodpowiedniejsza - względem wieku i umiejętności Twojego dziecka. Zachęcamy także do zapoznania się z pomocami do nauki czytania od HABA. Oferujemy wysokiej jakości produkty i rozwiązania edukacyjne dla nauczycieli i rodziców poszukujących sprawdzonych pomysłów na wspieranie rozwoju dzieci.

W artykule znajdziesz:

 • Metody nauki czytania, które nie zniechęcają dzieci do czytania
 • Zdanie specjalistów, kiedy rozpocząć z dzieckiem naukę czytania
 • Co to jest metoda globalna?
 • Nauka czytania sylabami
 • Metoda czytania fonetyczno-literowo-barwna
 • 18 struktur wyrazowych
 • Metoda Cudowne Dziecko

Jak nauczyć dzieci czytać? Jak zachęcić, a nie zniechęcić do nauki czytania?

Zanim zaczniesz uczyć swojego maluszka liter, a następnie składania ich w sylaby i wyrazy, niezwykle ważne jest rozbudzenie w dziecku zainteresowania czytaniem. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest zachęta. Jak to zrobić? Niestety przymus zniechęca, dlatego najlepiej zaczekać z czytaniem do momentu, gdy dziecko samo wykaże taką potrzebę. Problem pojawia się, gdy maluch w wieku przedszkolnym, kiedy umiejętność czytania nie jest wymogiem, nie zainteresuje się czytaniem. Na szczęście istnieją różne metody, nawet takie, które można wprowadzić w przypadku dzieci mających 2-4 lata. Uważasz, że Twoje 6- lub 7-letnie dziecko potrzebuje pomocy w nauce czytania? Poznaj metody nauki czytania, dzięki którym już wkrótce Twoja pociecha nie będzie obawiała się „odpytywania z czytania” na lekcji. Nie zniechęcaj, a zachęcaj dziecko do poznawania świata liter od najmłodszych lat.

Nauka czytania. Kiedy rozpocząć?

Zdaniem specjalistów naukę czytania warto rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ młodsze dzieci szybciej chłoną wiedzę. Masz do wyboru wiele metod – sylabową, globalną lub fonetyczno-literowo-barwną. Nastaw się, że nauka czytania może potrwać nawet kilka miesięcy. Pamiętaj, że nauka czytania dla 5-latka będzie różniła się od tej wprowadzonej w szkole dla dzieci 6- i 7-letnich. W przypadku młodszych dzieci sprawdzają się bowiem zupełnie inne metody. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś jako kreatywny rodzic, rozpoczął naukę czytania z dzieckiem w wieku poniżej 5 lat. Do tego celu możesz wykorzystać wiele pomocy dydaktycznych, które oferujemy w kategorii edukacja językowa. Pamiętaj, aby rozbudzać w dziecku zainteresowanie książkami. Od najmłodszych lat czytaj maluszkowi bajki. Gdy będzie starsze, na pewno zaciekawią go nie tylko ilustracje, ale także te drobne znaczki, które będzie chciał samodzielnie rozszyfrować. Czytając bajkę, trzymaj książkę na kolanach i wskazuj palcem miejsce, w którym aktualnie czytasz.

Nauka czytania dla dzieci – metoda globalna

Z myślą o najmłodszych dzieciach powstała metoda czytania globalnego. Polega ona na nauce rozpoznawania całych wyrazów. Poprzez regularne ćwiczenia dziecko już po krótkim czasie nauki potrafi rozpoznawać słowa 4-literowe. Ważne jest to, aby z najmłodszymi dziećmi pracować często i krótko. Dodatkowo istotne jest, aby w trakcie zajęć pociecha była wypoczęta i najedzona. Metoda czytania globalnego to idealny pomysł nie tylko na naukę w domu, ale również podczas podróży samochodem czy rodzinnego pikniku. Metoda Domana (czytania globalnego) składa się z kilku etapów. Najpierw dziecko uczy się pojedynczych wyrazów zapisanych małymi literami czarnym kolorem. Kolejno należy przejść do nauki wyrażeń dwuwyrazowych, a następnie do bardziej rozbudowanych zdań. W międzyczasie warto wprowadzić maluchowi naukę liter.

Nauka czytania sylabami. Metoda bardzo dobrze odbierana przez małe dzieci.

Najmłodsze dzieci bardzo chętnie angażują się w czytanie i pisanie. Zainteresowanie to warto wykorzystać, nawet gdy maluch nie chodzi jeszcze do szkoły. Z pierwszą nauką czytania zetknie się on już w przedszkolu. Choć od przedszkolaka nie wymaga się umiejętności płynnego czytania, w programie nauczania znajduje się nauka liter. Możesz zaproponować dziecku naukę czytania sylabami. Metoda ta nazywa się symultaniczno-sekwencyjną. Opracowała ją prof. J. Cieszyńska. Najpierw dziecko uczy się samogłosek, a później spółgłosek. Gdy już przyswoi je, zaczyna rozszyfrowywać sylaby. Nauka czytania opracowana przez profesor Cieszyńską jest bardzo dobrze odbierana przez małe dzieci. Stosunkowo szybko opanowują one czytanie sylabami, a następnie łączą je w wyrazy i nabywają umiejętność czytania całych zdań.

Jak nauczyć dziecko czytać? Poznaj metodę czytania fonetyczno-literowo-barwną!

Swojemu dziecku zaproponuj łatwe ćwiczenia. Nauka czytania nie powinna go wówczas zniechęcić, a zainteresować. Możesz wybrać metodę fonetyczno-literowo-barwną opracowaną przez prof. B. Rocławskiego. Najlepsze efekty pracy przynoszą ćwiczenia wprowadzone u dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Metoda ta jest połączeniem nauki czytania i pisania. Pojedyncze głoski zapisywane są w tekście na czerwono, a dwu- i trójznaki na zielono. W tej metodzie mamy do czynienia z etapami czytania od sylab i krótkich wyrazów, przez wyrażenia, aż po krótkie teksty. Pracując z dzieckiem, można wykorzystać sylaby do nauki czytania, ale także szeroki wybór produktów i rozwiązań edukacyjnych, które oferujemy w HABA w dziale edukacja wczesnoszkolna. Proponujemy akcesoria do nauki czytania, ale także rozpoznawania emocji i karty obrazkowe. Przygotowaliśmy również przyrządy logopedyczne i przedmioty wspierające naukę mówienia, pisania i słuchania.

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Co to jest 18 struktur wyrazowych?

Jeśli u Twojego dziecka nie sprawdza się czytanie metodą sylabową i widzisz, że ma ono trudności w zdobywaniu tej umiejętności, zwróć uwagę na alternatywne metody, na przykład 18 struktur wyrazowych. Dedykowana jest ona dzieciom mającym problemy z czytaniem i pisaniem. Mowa tu o 18 zestawach ćwiczeń uporządkowanych według stopnia trudności. Polegają one na przechodzeniu od czytania i pisania wyrazów najłatwiejszych do najtrudniejszych. Dla ułatwienia zrozumienia tego, jak zbudowane są konkretne wyrazy, kolor czerwony przypisany jest samogłoskom, czarny spółgłoskom, a zielony sylabom. Metoda ta przeznaczona jest dla dzieci uczących się techniki czytania i pisania, dla dzieci, które w ogóle nie czytają i nie piszą, ale także do pracy z dziećmi, które opanowały technikę czytania i pisania na niezadowalającym poziomie. Metoda 18 struktur wyrazowych sprawdza się również do pracy z dziećmi mającymi trudności o charakterze dyslektycznym, dysortograficznym i dysgraficznym.

Czytanie dla dzieci. Kiedy dziecko powinno umieć czytać?

Za gotowość do czytania i pisania odpowiadają różne czynniki. Mowa tu zarówno o dojrzałości, jak i warunkach środowiskowych. Jeśli rodzice czytają, dziecko prędzej czy później zainteresuje się książkami. Czytanie dla dzieci jest zdecydowanie łatwiejsze, jeśli opanowały one już prawidłową wymowę i mają właściwą koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Szybciej uczą się czytać dzieci, które potrafią skoncentrować uwagę na dłuższy czas. Nie bez powodu w zerówkach wprowadza się naukę czytania dla dzieci 6 lat. Wiele z nich wykazuje bowiem już gotowość szkolną. Zanim podejmiesz naukę czytania z dzieckiem, które nie uczęszcza jeszcze do szkoły, upewnij się, że jest to dla niego przyjemnością. Ponadto zwróć szczególną uwagę na efekty. Dzieci chętniej podejmują wyzwania, gdy dostrzegają rezultaty swojej pracy i są chwalone. Zaplanuj więc naukę, tak aby Twoja pociecha odczuwała radość z czytania.

Jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku?

Nie wiesz, jak uczyć dziecko czytać? Przede wszystkim podziel naukę na krótkie i częste lekcje. Ćwiczenia powinny kończyć się satysfakcją z efektów, ale także niedosytem. Maluch wówczas chętniej siądzie z Tobą do kolejnych ćwiczeń. Postaraj się znaleźć czas na naukę, gdy Twoja pociecha o to poprosi. W ten sposób zrozumie, że czytanie to naprawdę ważna umiejętność do zdobycia. Nie zastanawiaj się nad tym, jak powinno czytać dziecko w 1 klasie. Twoja pociecha ma mniej niż 7 lat? Wypróbuj metodę Cudowne Dziecko. Jej autorką jest dr A. Czerska. Polega ona na rozwijaniu nauki czytania, ale także wzroku, słuchu i mowy. Tak wszechstronne podejście do rozwoju dziecka doskonale kształtuje myślenie. Najpierw dziecko uczy się rozpoznawania wyrazów, kolejno zdań, a z czasem całych tekstów.

Nauka czytania. Podsumowanie

Wiesz już, jak ćwiczyć z dzieckiem czytanie. Masz do wyboru naprawdę wiele metod. Naukę możesz rozpocząć nawet z 3-latkiem. Pamiętaj jednak o tym, by nie pogubić się w gąszczu pomocy dydaktycznych i rozmaitych rozwiązań edukacyjnych. Nie działaj bez konkretnego planu. Dobrze opracuj strategię działania, a Twoja pociecha już wkrótce będzie umiała czytać. Dużo czytaj dziecku na głos i chwal za każdy nawet najdrobniejszy sukces. Twoja pociecha będzie uczyła się w szkole czytania przez składanie liter i sylab. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest wybór innej metody nauki czytania w domu. Warta uwagi jest metoda Cudowne Dziecko, gdyż rozwija pamięć fotograficzną, inteligencję i myślenie operacyjne.

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.