Jak wybrać prezent dla dziecka?

prezenty_od_haba

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Zbliża się przyjęcie urodzinowe dla dzieci, a Ty nie masz pomysłu, co kupić w prezencie? Z tym problemem spotyka się wiele osób. W przypadku zaproszeń od przyjaciół dziecka warto porozmawiać z rodzicami solenizanta. Przeważnie potrafią coś doradzić. Lecz jak wygląda sytuacja z własnymi dziećmi? Boże Narodzenie również stanowi spore wyzwanie dla niektórych rodziców, dziadków, cioć i wujków. Listy dzieci do św. Mikołaja bywają często bardzo długie... I nie wszystkie wymarzone prezenty pasują do wieku dziecka, mają wartość pedagogiczną lub są możliwe do realizacji ze względów finansowych. Dzieci w wieku od 3 lat często nie wiedzą dokładnie, co by chciały dostać w prezencie. A u młodszych dzieci szkolnych marzenia zmieniają się czasami codziennie. Dlatego radzimy, żeby dzieci namalowały swoje wymarzone prezenty lub o nich napisały – zarówno gdy chodzi o urodziny, jak i o Gwiazdkę. Dzięki temu dzieci będą mogły sobie uświadomić, co lubią robić i co je naprawdę interesuje. Warto porozmawiać z dziećmi o ich marzeniach, zwłaszcza gdy jest to coś, czego nie popierasz: Dlaczego Twoje dziecko chce dostać ten przedmiot? Co chce z nim zrobić? Jakie nadzieje z tym wiąże? I jeszcze jedna ważna rzecz: dzieci muszą się nauczyć, że nie wszystkie życzenia są możliwe do spełnienia i że lista wymarzonych prezentów to nie formularz zamówienia. Dzieci oczywiście lubią również niespodzianki: o ile są to dobrze przemyślane prezenty, które pasują do ich zainteresowań. Lub na przykład gra, która dostarczy rozrywki nie tylko dziecku, lecz również całej rodzinie. Prezent powinien przede wszystkim sprawiać dziecku radość i przyjemność. Poniżej zamieszczamy kilka punktów, które pomogą w orientacji.

lalki_dla_dzieci

Czy prezent pasuje do wieku dziecka?

Zakupiony prezent powinien być dostosowany do wieku dziecka. Wówczas możesz przyjąć, że ilustracje, słownictwo lub np. zasady gry są na poziomie adekwatnym do poziomu rozwoju dziecka oraz że dziecko może od razu zacząć zabawę i że prezent sprawi mu radość. Jaka ilość prezentów jest odpowiednia dla dziecka? Pedagodzy radzą, żeby zwracać uwagę na ilość prezentów. Małe dzieci nie powinny dostawać więcej niż sześć lub siedem prezentów na raz, ponieważ to dla nich zbyt obciążające. Nasza rada: rozpakowywanie prezentów warto podzielić na kilka części. Dziecko może na przykład otworzyć dwa prezenty przed śniadaniem, a kolejne po powrocie z przedszkola. Lub przed i po zjedzeniu ciasta – możliwości jest wiele. Nie wszystkie marzenia są możliwe do zrealizowania Zwłaszcza starsze dzieci muszą się nauczyć, że nie wszystkie marzenia się spełniają. Nie należy w nich rozbudzać fałszywych oczekiwań! Dzieci mogą mieć nieskończenie wiele życzeń, co często wymaga posiadania pokaźnego portfela, a nie każda rodzina nim dysponuje. Często to drobiazgi umożliwiające wesołą zabawę lub wycieczki do aquaparku lub zoo są cenniejsze niż duże prezenty o niskiej wartości jako zabawki.

kuchnia_do_zabawy

Pomysły na prezenty HABA

Sensowne jest kontynuowanie tematyki związanej z zabawką i jej rozbudowywanie przy różnych okazjach, szczególnie gdy dziecko lubi się nią bawić. Dziewczynce można na przykład podarować najpierw lalkę, a następnie stopniowo dokupywać pasujące ubranka i różne akcesoria. To samo dotyczy zestawu składającego się na sklepik do zabawy, który można łatwo stopniowo rozbudowywać. Jeśli wymarzony prezent jest bardziej okazały, może się na niego złożyć cała rodzina. Na przykład kilku członków rodziny może wspólnie kupić dziecku łyżworolki lub rower albo dołożyć się do prezentu, kupując akcesoria – kask, ochraniacze na kolana i łokcie itp. Z wielu drobiazgów powstanie wówczas duży prezent. Gry HABA są odpowiednie na wiele okazji (urodziny dziecka, prezent od zajączka, na Gwiazdkę). Gry w kolorowych pudełkach sprawiają radość dzieciom i dorosłym. Czasami wymagają zręczności, innym razem trzeba się wykazać szybkością lub dobrą pamięcią... Każdy może pokazać, co potrafi. Dla chłopców często ważne znaczenie ma duch przygody. Dobrym pomysłem na upominek dla chłopca może być np. lupa. Dzięki niej mali przyrodnicy będą mogli zawsze i wszędzie dokładniej przyjrzeć się naturze. Również kreatywny zestaw z serii Terra Kids to dobry pomysł na trafiony prezent.

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.