Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem wybrać?

 1. Dziecko autystyczne – objawy
 2. Dzieci z autyzmem. Jak dobiera się terapię? Jakie zabawki dla autystyków?
 3. Jak bawi się dziecko z autyzmem? Jakie zabawki dla autystyków wybrać?
 4. Przykładowe zabawy dla dzieci z autyzmem. Dlaczego zabawa jest tak ważna?
 5. Zabawki dla dziecka z autyzmem – na co zwrócić uwagę?
 6. Zabawki dla autystycznego dziecka. Pomoce do integracji sensorycznej.
 7. Zabawki dla dzieci z autyzmem dostępne w HABA. Dlaczego warto kupić zabawki w naszym sklepie?

Dziecko z autyzmem ma brak umiejętności utrzymywania jakichkolwiek relacji z bliższym i dalszym otoczeniem. Szacuje się, że autyzmem dotknięty jest 1% społeczeństwa. Pierwsze objawy tego zaburzenia rozwojowego zauważają rodzice we wczesnym dzieciństwie. Autyzm najczęściej diagnozowany jest między 2. a 3. rokiem życia dziecka, które w okresie niemowlęcym na pierwszy rzut oka rozwijało się zupełnie prawidłowo, niemniej jednak jego rozwój coraz bardziej zaczął odstawać od rozwoju rówieśników. Ogromną rolę w terapii zarówno tej prowadzonej w specjalistycznej placówce, jak i domu odgrywają zabawki dla dzieci z autyzmem. Znajdziesz je w również w sklepie HABA, w dziale terapia i opieka.

W artykule znajdziesz:

 • Jakie są objawy autyzmu?
 • Kiedy można rozpoznać pierwsze symptomy autyzmu?
 • Jakie zabawki wybierają dzieci autystyczne?
 • Jak dobiera się terapię dla autystyków?
 • Poznaj zabawy dla dzieci autystycznych
 • Pomoce do integracji sensorycznej
 • Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla dzieci autystycznych?

Dziecko autystyczne – objawy

Pierwsze symptomy wskazujące na to, że dziecko może mieć autyzm, mogą pojawić się już u niemowlęcia. Mowa tu o słabym kontakcie wzrokowym z ludźmi, braku uśmiechu na widok znajomych twarzy i nierozpoznawanie domowników. Dziecko z autyzmem mało gaworzy, a jego mimika jest bardzo uboga. Inne są objawy autyzmu u 2-latka. Widoczne są problemy z komunikowaniem się i silne przywiązanie do schematów. U autystycznych dzieci obserwuje się opóźnienie rozwoju mowy. Charakterystyczne jest również to, że mowa nie służy im do komunikacji. Bywa, że tworzą własny język, jednak i nim nie posługują się w celu porozumiewania się z otoczeniem. Często powtarzają usłyszane słowa lub zdania, robiąc to jednak bez zrozumienia i w przypadkowych sytuacjach. Do objawów autyzmu u 3-latka można zaliczyć również brak zainteresowania podejmowaniem interakcji społecznych i kontaktem z innymi dziećmi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lubią dzieci autystyczne. Jedne wybierają do zabawy miękkie zabawki, a inne wolą twarde w dotyku przedmioty. Ma to związek z zaburzeniami sensorycznymi – nadmierną lub niedostateczną reakcją na bodźce. Jedne maluchy mogą słabo odczuwać wrażenia zmysłowe, z kolei inne być nadwrażliwe. W zależności od konkretnych potrzeb dziecka można wykorzystać do zabawy rozmaite zabawki i sprzęt do integracji sensorycznej, który przygotowaliśmy w HABA.

Dzieci z autyzmem. Jak dobiera się terapię? Jakie zabawki dla autystyków?

Terapia dzieci z autyzmem dobierana jest w sposób indywidualny, tak aby każdy pacjent uzyskał jak najlepszą dla siebie pomoc. Autyzm to bowiem szerokie spektrum zaburzeń. U każdego dziecka objawia się zupełnie inaczej. Stosuje się różne metody terapii. Mowa tu zarówno o całościowej formie pomocy, jak i wspomagającej. Celem terapii jest pomoc dziecku w celu otwarcia się na świat zewnętrzny. Dzięki wytężonej codziennej pracy maluchy uczą się prawidłowego funkcjonowania. Ważna jest praca specjalistów, ale także rodziców. Niemniej istotną rolę odgrywają zabawki dla dzieci z autyzmem. Świetnie sprawdzają się w rozwijaniu percepcji dotykowej, ale także słuchowej i wzrokowej. Jak bawi się dziecko z autyzmem? Przede wszystkim ma ono problem z komunikowaniem się. Z tego względu nie bawi się w grupie z rówieśnikami. Dziecko autystyczne potrzebuje stymulacji. Sprawdzą się więc rozmaite piłki do turlania i rzucania. Mogą mieć różną wagę i kolory. Idealnym rozwiązaniem są także puzzle z różnymi fakturami, masy do ugniatania i instrumenty muzyczne.

Jak bawi się dziecko z autyzmem? Jakie zabawki dla autystyków wybrać?

Każde dziecko autystyczne bawi się inaczej. Tak jak nie da się dopasować do wszystkich autystyków jednej terapii, tak samo w różny sposób powinno się stymulować dzieci autystyczne do zabawy. Można zrobić to, mając pod ręką zabawki dla dzieci autystycznych, które tak naprawdę w niczym nie różnią się od tych dedykowanych dzieciom, które nie mają żadnych zaburzeń rozwojowych. Doskonałym rozwiązaniem są tablice manipulacyjne i sensoryczne. Wspierają one rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Autystyczne dziecko znajdzie ti wiele interesujących zestawów zarówno do zabawy, jak i nauki. Niemniej potrzebne do zabawy dla dzieci z autyzmem są maskotki i lalki. Uczą okazywania emocji. Maskotki to z kolei świetny pomysł na budowanie w dziecku poczucia bezpieczeństwa. Ponadto maskotki i lalki uczą różnych sytuacji społecznych. Zabawne pacynki, figurki, a nawet lalki terapeutyczne znajdziesz w kategorii uczucia i emocje.

Przykładowe zabawy dla dzieci z autyzmem. Dlaczego zabawa jest tak ważna?

Zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Wspiera rozwój, uczy i pomaga w nabywaniu nowych umiejętności. Dzieci autystyczne mimo zaburzeń rozwojowych mają takie same potrzeby zabawy, jak dzieci bez żadnych dysfunkcji. Warto wybrać dla nich odpowiednie zabawki dla autysty, uwzględniając konkretne potrzeby dziecka, zalecenia specjalistów i własne doświadczenia w pracy z dzieckiem. To prawda, że dzieci z autyzmem nie potrafią bawić się jak ich rówieśnicy bez wad rozwojowych. Z tego względu na opiekunach i terapeutach spoczywa trud nauczenia odpowiednich zabaw. Warto pamiętać, że nowe zabawki dla dzieci z autyzmem dla 3-latka należy wprowadzać stopniowo. Autystycy bardzo źle znoszą bowiem wszelkie nowości zarówno przedmioty, jak i nowe czynności. Z autystycznym dzieckiem można układać klocki, puzzle i czytać mu książki. Świetnym pomysłem jest trampolina, huśtawka czy hulajnoga.

Zabawki dla dziecka z autyzmem – na co zwrócić uwagę?

Terapia SI to ćwiczenia, wszelkiego rodzaju aktywności oraz zabawy dla dzieci z autyzmem, których celem jest wyzwalanie konkretnych reakcji sensorycznych. Wybierając zabawki dla autystycznego dziecka, warto zwrócić uwagę na przedmioty, które będą wspomagały rozwój psychoruchowy. Istotne jest oswajanie autystyków z różnorodnymi bodźcami, dzięki czemu stopniowo zmniejsza się ich lęk i liczba niepożądanych reakcji. Do ćwiczeń związanych z odczuwaniem dotyku można wykorzystać artykuły z materiałów o różnej fakturze. Mogą to być miękkie piłki i gniotki, ale też drewniane czy gumowe zabawki. Sprawdzą się kolorowe klocki i maskotki. Pojazdy do zabawy i figurki zwierząt to kolejne zabawki, które warto wybrać na prezent dla dziecka z autyzmem. Wybierając artykuły dla autystyka, zwróć uwagę na to, aby były one pomocą terapeutyczną. Powinny wspierać rozwój dziecka i sprawiać mu zadowolenie.

Zabawki dla autystycznego dziecka. Pomoce do integracji sensorycznej.

Dzieci z autyzmem mają liczne dysfunkcje integracji sensorycznej. Dotyczą one nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie systemu czuciowego, przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Szeroki wybór pomocy do integracji sensorycznej pozwala znaleźć odpowiednie narzędzia wspomagające rozwój dziecka. Polecane są zabawki do motoryki małej i dużej, klocki dotykowe i piłeczki sensoryczne oraz antystresowe. Doskonałym wyborem są również maty dotykowe. Zabawki dla autysty nie muszą różnić się od tradycyjnych zabawek wspierających rozwój dzieci, które nie mają dysfunkcji. Sprawdź pełną ofertę produktów, które przygotowaliśmy w sklepie internetowym HABA i złóż zamówienie!

Zabawki dla dzieci z autyzmem dostępne w HABA. Dlaczego warto kupić zabawki w naszym sklepie?

W HABA zbieramy pomysły z całego świata, dlatego nasze rozwiązania poparte są zarówno teorią, jak i praktyką. Wsłuchujemy się w opinie naszych klientów i mamy na uwadze ich potrzeby. Oferujemy innowacyjne zabawki dla autystyków, które świetnie sprawdzają się na co dzień, ale także w przypadku terapii dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. Naszym priorytetem jest zapewnienie produktów najwyższej jakości do domów naszych klientów, żłobków, przedszkoli, szkół, centrów terapeutycznych i ośrodków rehabilitacyjnych. Zachęcamy do korzystania z naszej oferty!

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.