Jakie zabawki kupić dziecku w danym etapie rozwoju?

  1. Etapy rozwoju dziecka, a wybór odpowiedniej zabawki
  2. Zabawki dla noworodka dostosowane do etapów rozwoju
  3. Kolejne etapy rozwoju dziecka, a wybór odpowiednich zabawek

W pierwszych miesiącach życia dziecka można zauważyć, jak intensywnie się rozwija. To, co ciekawiło je na początku, z czasem przestaje być już interesujące. Etapy zabawy w rozwoju dziecka zmieniają się wraz z nabywaniem nowych umiejętności w postaci raczkowania, chwytania i chodzenia. W związku z tym istotne jest, aby zapewnić maluchowi odpowiednią stymulację na poszczególnych etapach jego rozwoju. Dzięki temu będziesz mieć pozytywny wpływ na ćwiczenie nowych umiejętności, motoryki, a także równowagi.

  • Zabawki dostosowane do etapu rozwoju dziecka
  • Zabawki, które wspierają rozwój noworodka
  • Etapy rozwoju dziecka – jakie zabawki wybrać?

Etapy rozwoju dziecka, a wybór odpowiedniej zabawki

W czasie oczekiwania na dziecko przyszli rodzice skrupulatnie przygotowują wyprawkę, w której znajdują się ubranka, kosmetyki, a także pierwsze zabawki. Ważne jest jednak, aby wybierać je na podstawie etapów rozwoju dziecka. Tylko wtedy można mieć pewność, że będą one dla niego ciekawe, a ponadto będą pozytywnie wpływać na nabywanie nowych umiejętności i poznawanie świata.

Decydując się na pierwsze zabawki, nie musisz obawiać się tego, że przyspieszysz rozwój swojego dziecka lub zbyt wcześnie wykształcisz w nim określone postawy. Rola zabawek w rozwoju dziecka polega na rozsądnym organizowaniu przestrzeni malucha i jego stymulacji zewnętrznej poprzez dotyk. Niezwykle ważne jest, aby zapewniać dziecku odpowiednią ilość bodźców wzrokowych i słuchowych, gdyż ich nadmiar może doprowadzić do tego, że będzie za bardzo pobudzone, a tym samym rozdrażnione.

Zabawki dla noworodka dostosowane do etapów rozwoju

W przypadku noworodków najlepiej sprawdzą się najprostsze zabawki. Wynika to z faktu, że maluch niewiele widzi i jest w stanie dostrzec jedynie przedmioty, które znajdują się bezpośrednio przed jego oczami. W związku z tym miękkie zabawki do przytulania i grzechotki muszą poczekać na kolejny etap rozwoju dziecka.

Doskonale jednak sprawdzą się te, które jednocześnie mogą stymulować wzrok i słuch. Przykładem takich zabawek są karuzele i zawieszki nad łóżeczko, które z pewnością przyciągną uwagę Twojego dziecka. Znajdująca się przed jego oczami zabawka sprawi, że będzie wodzić za nią wzrokiem. Rola takiej karuzeli w rozwoju dziecka na tym etapie jest niezwykle ważna, gdyż działa stymulująco na malucha.

Etapy rozwoju dziecka do 1. roku życia obfitują w wiele zmian. Można to zauważyć w momencie, gdy dziecko przestaje być noworodkiem i staje się niemowlakiem. Już około drugiego miesiąca życia maluch wykazuje zainteresowanie swoim ciałem – zwłaszcza stópkami. Wtedy można zauważyć, że próbuje już ściągać skarpetki i ochoczo łapie się za swoje paluszki. Jest to moment, w którym doskonale sprawdzą się maskotki, grzechotki, a także zabawki do chwytania. Możesz zdecydować się również na modele, które będą stymulować i rozwijać zmysł dotyku. Świetnym wyborem będzie miękka piłeczka wzbogacona o grzechotkę i lusterko, dzięki której dziecko może się bawić i odkrywać nowe umiejętności. Dzięki temu, że zabawka jest okrągła i różnokolorowa, z pewnością zaciekawi malucha.

W tym okresie rozwija się zmysł dotyku, dlatego warto zadbać o zabawki, które będą go stymulować. Oprócz piłeczek doskonale sprawdzą się książeczki sensoryczne. Niezwykle ciekawe powierzchnie, szeleszczące materiały i przykuwające wzrok kolory z pewnością przypadną do gustu niemowlakowi.

Kolejne etapy rozwoju dziecka, a wybór odpowiednich zabawek

Zabawki dla dzieci od 3 do 9 miesięcy

Poszczególne etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia niosą ze sobą wiele zmian. Z miesiąca na miesiąc możesz zauważyć, jak Twoja pociecha nabywa nowe umiejętności i staje się coraz bardziej komunikatywna. Z leżącego noworodka, który niewiele widzi, staje się chętnym do zabawy niemowlakiem. Dzieci po trzecim miesiącu życia chętnie bawią się miękkimi zabawkami, zwłaszcza gdy są wykonane w kontrastowych kolorach. Kiedy maluch ma między 3 a 6 miesięcy, to uwielbia wkładać wszystko do buzi. W tym okresie można zauważyć, że najchętniej są to jego piąstki. W związku z tym warto postawić na popularne gryzaki i zabawki do chwytania, które są dla niego bezpieczne i mogą być przydatne podczas ciężkiego okresu ząbkowania, którego początek również przypada na ten okres.

Czteromiesięczne niemowlęta zaczynają chwytać przedmioty, które znajdują się w ich pobliżu, dlatego warto stymulować tę umiejętność i wybierać odpowiednie zabawki. Doskonale do tego celu sprawdzą się modele sensoryczne, które będą stymulować zmysł dotyku. Ciekawą propozycją są kostki do zabawy stymulujące motorykę małą za sprawą czterech sześcianów w różnych kolorach. Różnorodne materiały i kolorowe postacie z pewnością zaciekawią malucha i zachęcą go do ćwiczenia chwytu. Dzięki wystającym elementom dziecku łatwiej jest chwycić kostkę i przyciągnąć ją do siebie. U dzieci w tym wieku występuje wzmożone zainteresowanie otoczeniem i tym, co dzieje się wokół nich, dlatego doskonale na tym etapie rozwoju sprawdzą się zabawki wydające dźwięki lub maty wodne, dzięki którym dziecko może rozwijać motorykę małą. To doskonały sposób na ćwiczenie mięśni i dobrą zabawę.

Zabawki dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia

Dzieci w wieku 9 do 12. miesięcy znajdują się na etapie, podczas którego warto wspomagać i zachęcać je do raczkowania. W związku z tym doskonałym pomysłem będzie zakup wałka do raczkowania, który jest napełniony powietrzem i doskonale wspiera rozwój motoryczny dziecka. W ofercie Haba–play znajdziesz wałek Gąsienica Mina, który jest wzbogacony o okienko, dzięki któremu dziecko może zajrzeć do jego wnętrza i dostrzec ukryte tam niespodzianki. Zastosowanie różnych materiałów i efektów zachęca dziecko do odkrywania świata i pobudzania motoryki małej. Tego typu zabawki doskonale wzmacniają kręgosłup, a także mięśnie szyi i pleców.

Jeżeli chcesz wspierać dalsze etapy rozwoju dziecka do 3 lat, to doskonale sprawdzą się różnego rodzaju wieże z kostek, tablice motoryczne, a także sortery. Tego typu zabawki wpływają pozytywnie na rozwój motoryki małej. Dzięki nim dziecko uczy się nauki kolorów i kształtów. W asortymencie Haba–play znajdziesz wiele propozycji zabawek, które uwzględniają potrzeby małego dziecka i zostały dostosowane do określonego wieku. To doskonały sposób, aby wspierać poszczególne etapy rozwoju dzieci i wzmacniać nabyte już umiejętności.

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.