Komunikacja – rozwój mowy u niemowląt i małych dzieci

1_komunikacja_dzieci

Dzieci rodzą się ze wszystkimi umiejętnościami potrzebnymi do interakcji z otoczeniem. Obejmuje to język mówiony, mimikę twarzy, gesty i język ciała. Dzięki temu mogą komunikować się z innymi ludźmi od samego początku ich życia. Jest to również ważne, ponieważ komunikowanie nagłych potrzeb zapewnia im przeżycie. Niezależnie od tego, czy są to pojedyncze dźwięki, które wyrażają chęć kontaktu, czy też dziecko płacze i krzyczy aby wyrazić swój dyskomfort: rodzice zwykle intuicyjnie wiedzą, co dziecko chce im przekazać; potrafią zrozumieć dźwięki i mimikę maluchów. Maluchy stopniowo uczą się mówić, ale rozwój mowy u dziecka to bardzo długi proces. Chociaż funkcje językowe w mózgu są już rozwinięte w chwili narodzin, a narządy i mięśnie potrzebne do mówienia gotowe do używania, każde dziecko uczy się swoich umiejętności językowych we własnym tempie. Dlatego wiek, w którym dziecko zaczyna mówić, jest również bardzo różny. Wszystkie dzieci różnią się również w tempie poszerzania słownictwa i formułowania zdań.

s7

Komunikacja

3_komunikacja_dzieci
 

Kiedy dzieci zaczynają mówić?

Niektóre dzieci wypowiadają swoje pierwsze słowo już w wieku dziewięciu miesięcy, inne w dniu swoich pierwszych urodzin, a jeszcze inne nie spieszą się do ukończenia dwóch lat. W trzecim roku życia gwałtownie rośnie liczba słów, które dzieci aktywnie włączają do swojego języka. Obecnie eksperci zakładają, że dzieci bardzo powoli uczą się pierwszych 50 słów. Potem idą jak burza: potrafią nauczyć się do 10 nowych słów dziennie! Faza ta trwa mniej więcej od 18 miesiąca do 6 roku życia.

2_komunikacja_dzieci
 

Wspieranie rozwoju mowy u dzieci może być świetną zabawą

Z reguły dzieci lubią mówić i są bardzo kreatywne w wymyślaniu nowych dźwięków, słów, zdań i modulacji głosu. Z łatwością można wykorzystać codzienne sytuacje, aby wesprzeć dziecko w procesie rozwoju mowy. Ponieważ wiele słów, a także gramatyka i wymowa, poszerza się i utrwala, spędzajcie czas aktywnie: układając puzzle, grając w gry planszowe, czytając i oglądając książki lub śpiewając. Możliwości jest wiele!

 sklepik_dla_dzieciGFP7Yzx0FCIM1

Wspieranie rozwoju mowy u dzieci poprzez zabawę

Odgrywanie ról to wspaniała okazja, by nawiązać rozmowę. Szczególnie podczas zabawy lalkami dzieci przetwarzają sytuacje, których doświadczyły w życiu codziennym i często przyjmują rolę swoich rodziców. Często powtarzają rozmowy, ale mogą też bawić się po cichutku. Ale nawet wtedy odtwarzają sobie w główce jakąś historię i dzięki temu poszerzają swoje umiejętności językowe. Rozwój języka u dzieci można również rozwijać poprzez wspólne granie. Klasyka gier planszowych HABA „W ogrodzie” nie tylko poszerza słownictwo, rozumienie języka i uczy formułowania zdań, ale od wielu pokoleń stanowi świetną zabawę dla dzieci i ich rodzin!

rozwoj_niemowlat

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.