Mała motoryka – jak wspierać rozwój motoryczny u niemowląt i małych dzieci

motoryka_mala_wspieranie

Dzieci widzą, kiedy się rodzą, ale wzrok jest jednym ze zmysłów, który rozwija się powoli i z czasem. W ciągu pierwszych kilku tygodni noworodki widzą nieostro, obrazy odbierane są mocno rozmazane. Rozpoznają wprawdzie twarze i kontrasty, ale są w stanie śledzić obiekt oczami dopiero po pierwszym miesiącu życia. Dla nich proces ten wymaga dużej siły mięśni oka i również koordynacji.

s4

Motoryka mała

motoryka_mala_wspieranie2
 

Kiedy niemowlęta zaczynają chwytać?

Niemowlęta potrzebują około roku, aby wybiórczo i świadomie coś od nas wziąć i oddać. W pierwszych tygodniach rączki i małe palce poruszają się głównie z powodu odruchu chwytania, który służy ochronie dziecka. Dzięki temu odruchowi na samym początku życia noworodki mogą się nieświadomie czegoś chwycić. Oczywiście rozwój motoryczny dziecka jest ściśle powiązany z rozwojem percepcji wzrokowej. Tylko wtedy, gdy przedmioty są w pełni dostrzegalne i skupione, dziecko może po nie sięgnąć.

motoryka_mala_wspieranie3
 

Rozwój motoryczny: chwytanie, rzucanie, badanie dotykiem

Od pierwszych urodzin widać, czy dziecko woli używać prawej, czy lewej ręki. Ręka dominująca stanie się trochę silniejsza, a także bardziej zręczna, ale o leworęczności dziecko decyduje dopiero od drugiego roku życia. Większość małych dzieci w wieku powyżej jednego roku jest w stanie podnieść przedmiot za pomocą samego kciuka i palca wskazującego, tak zwanym chwytem pęsetowym. Kiedy już wystarczająco poćwiczy chwytanie, szybko odkryje, jak fajne może być rzucanie przedmiotami.

 motoryka_mala_wspieranie4

Jak rozwijać i ćwiczyć motorykę małą u niemowląt i małych dzieci

Do chwytania łatwo jest zachęcić dziecko na przykład podczas posiłków: drobno pokrojone kawałki jedzenia zachęcają do sięgania paluszkami i do wyboru, co dziecko chce jeść a co nie. Kładzenie jedzenia na łyżce to kolejny krok w rozwoju motorycznym. Małe dzieci można też łatwo zachęcić do trenowania umiejętności motorycznych umieszczając kolorową zabawkę do chwytania poza jego zasięgiem, zachęcając tym samym do sięgnięcia po nią. Zabawki motoryczne dla niemowląt i małych dzieci to świetne wsparcie ich rozwoju: chodzi tu o układanki, sortery, sztaplowane wieże z klocków: dzieci podczas zabawy uczą się chwytania i dozowania siły. Kolorowe drewniane klocki zachęcają również do doskonalenia motoryki i koordynacji ręka-oko. Wszechstronne klocki z efektami optycznymi i akustycznymi zapewniają zawsze nową zabawę!

 

rozwoj_niemowlat

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.