Motoryka duża - jak niemowlęta uczą się raczkować, chodzić i odkrywać świat

1_motorykaduza

Już w brzuchu mamy dzieci sporo się ruszają: przewracają się, koziołkują i kopią tak mocno, że przyszli rodzice mogą to wyraźnie poczuć. Po narodzinach prawa grawitacji najpierw ograniczają ich chęć poruszania się. Muszą się najpierw nauczyć utrzymywać równowagę i świadomie kontrolować swoje ciało. Pierwszy duży krok w kierunku mobilności to obracanie się.

s5

Motoryka duża

2_motorykaduza
 

Kiedy niemowlę uczy się obracania?

Mobilność niemowląt rozwija się w bardzo różny sposób, więc trudno jest określić dokładny moment, w którym dziecko może świadomie zmienić pozycję: z pozycji leżącej na plecach na brzuszek i odwrotnie. Około połowa dzieci potrafi to zrobić w wieku sześciu miesięcy, u reszty trwa to trochę dłużej. Niektóre maluszki mają tendencję do szybszego obracania się i chcą być bardziej mobilne, np. naśladując inne dzieci. Inne niemowlęta pomijają etap obracania się i przechodzą od razu do siedzenia lub raczkowania. Dziecku łatwiej jest się obracać, gdy mięśnie ramion, pleców i szyi zostały już trochę wytrenowane.

3_motorykaduza
 

Obracanie się, czołganie i odkrywanie nowej perspektywy u małych dzieci

Po pierwszych sześciu miesiącach dzieci każdego dnia stają się coraz bardziej ruchliwe: radośnie obracają się na boki na swoich matach do zabawy, poruszają rękami i nogami w coraz bardziej skoordynowany sposób i coraz częściej próbują sięgać po zabawki. W pewnym momencie mata do zabawy już im nie wystarcza: maluchy chcą zwiedzać cały pokój i zaczynają się podciągnąć ciało do przodu, często bardzo chwiejnie i nierówno. Każde dziecko ma własną technikę. Zdarza się też, że niemowlęta od razu zaczynają raczkować. Ich naturalna ciekawość sprawia, że odkrywają coraz więcej i rozwijają swoją mobilność.

 4_motorykaduza

Odkrywanie świata przez małe dzieci - krok po kroku

Niektóre maluszki pomijają etap raczkowania i chcą od razu chodzić. To bardzo duże wyzwanie dla dziecka: stabilne stanie, równoważenie ciała, pierwszy krok – tu potrzeba dużo praktyki i cierpliwości. Ale małe dzieci są w tym niestrudzone! Po około 15 miesiącach życia przychodzi czas na pierwszy krótki spacer po pokoju. Należy pamiętać, że każde dziecko uczy się chodzić we własnym tempie i jest to sprawa bardzo indywidualna.

Jak można zachęcać niemowlęta do obracania się, czołgania się i chodzenia

Miękko wyściełana mata do zabawy to idealna powierzchnia do opanowania pierwszego obrotu na brzuszek lub plecki. Kolorowe elementy do zabawy powieszone nad dzieckiem jeszcze bardziej pobudzają jego chęć poruszania się. Rolki do raczkowania również pobudzają do działania: wypełnione powietrzem rolki z wieloma elementami do zabawy toczą się po pokoju i oferują mnóstwo okazji do odkrywania, zachwytu i zabawy. Stabilne chodziki dla dzieci z kolorowymi detalami, które zachęcają do odkrywania i zabawy, pomagają w nauce chodzenia. Dzięki dodatkowemu schowkowi na ulubione zabawki taki wózek szybko stanie się ulubionym towarzyszem dziecka!

 

rozwoj_niemowlat

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.