Pedagogiczne spojrzenie na serię HABA Terra Kids

  terrakids_pedagogiczne1
  terrakids_pedagogiczne2

„Terra Kids naprawdę sprawia, że zapragniesz wyjść z dziećmi na zewnątrz! Moim zadaniem jest dbanie o to, aby produkty HABA stymulowały rozwój dzieci w najlepszy możliwy sposób. Swoją wiedzę zdobyłem podczas studiów psychologicznych: Zrobiłem doktorat na Otto-Friedrich-Universität w Bambergu; prowadziłem badania nad rozwojem dzieci i środowiskiem uczenia się w wieku przedszkolnym. Od 2019 roku doradzam w rozwoju produktów w HABA, nadzoruję program HABA Learning oraz odpowiadam za tematykę nauki przez zabawę. Mieszkam z żoną i dwoma synami w pięknym Bambergu - oczywiście z widokiem na zieloną okolicę! ”

Dlaczego na dworze jest lepiej?

Kiedy wychodzimy na zewnątrz, zostawiamy za sobą codzienność. Dla wielu dorosłych całkowite odpuszczenie jest trudne - zbyt często smartfon służy nie tylko do robienia zdjęć podczas spaceru. Ale dzieci potrafią w pełni korzystać z tej wolności! Mało tego, one potrafią łatwo zapomnieć o czasie i całkowicie zatracić się w zabawie. Są także prawdziwymi mistrzami w wyposażaniu się tylko w podstawowe rzeczy i szukaniu swoich materiałów do zabawy w samej naturze. Bo przyroda to wyjątkowy partner do zabawy, i dla rodziców, i dla dzieci!

  terrakids_pedagogiczne3
  terrakids_pedagogiczne4 

Jaka jest różnica między zabawą na łonie natury a zabawą w domu?

Wiele zabawek w domu, na przykład wóz strażacki czy puzzle, ma bardzo konkretne przeznaczenie i ograniczony zakres zabaw. Natomiast gdy bawimy się naturalnymi materiałami, wyobraźnia nie ma prawie żadnych ograniczeń: Co się stanie, jeśli rzucę kamyczkiem po wodzie? Gałąź można przecież złamać. A może na pięć części? Czy to dziurka w drzewie czy okrągłe drzwiczki do bajkowego domku? Te marzenia i wyobrażenia o innych światach, połączone ze swobodnym zadawaniem pytań i wypróbowywaniem różnych rzeczy, pobudzają dogłębnie kreatywność i wyobraźnię. A ponadto dzieci same ustalają zasady i cele swojej zabawy i kontrolują poziom trudności. Samodzielnie szukają wyzwań, które ich najbardziej interesują i stymulują ich rozwój. A także sprawdzają swoje naturalne ograniczenia.

W jaki sposób wspólne majsterkowanie i majsterkowanie w naturze rozwija relacje rodzic-dziecko?

Kiedy dorośli tworzą rękodzieło razem z dziećmi, dzieje się coś wyjątkowego: Rezultat i droga do osiągnięcia celu nie są z góry ustalone od samego początku, ale są opracowywane w trakcie i razem, podczas wspólnego odkrywania naturalnego materiału i jego możliwości. Wspólne sukcesy zespalają się i na długo pozostają w pamięci jako wyjątkowe i głębokie wspomnienia.

  terrakids_pedagogiczne5
  terrakids_pedagogiczne6jj2AHfEmMulhs

Z ręką na sercu: czy w naturze wszystko naprawdę wychodzi najlepiej?

Oczywiście, że jest wiele nieudanych prób. Patyki mogą pękać i wywoływać łzy. Ale przecież w prawdziwym życiu nie wszystko zawsze działa od razu. Dlatego musisz wykazać się kreatywnością i wytrwałością. Wytrwałość i dobre radzenie sobie z nieudanymi próbami to kluczowe kompetencje zapewniające sukces w życiu. A co jest najlepsze w zabawie na łonie natury: nigdy nie zabraknie kolejnego materiału do wypróbowania!

 ter1a
Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.