Percepcja słuchowa u dzieci - słuch, śpiew, instrumenty

1_percepcjasluchowa

Od jakiego momentu życia dzieci słyszą?

Dziecko słyszy już w łonie matki: wyczuwa bicie serca, szelest krwi i dźwięki z zewnątrz. Po urodzeniu percepcja słuchowa u maluszka jest dalej rozwijana poprzez bodźce zewnętrzne, a mózg dziecka stopniowo uczy się przetwarzać różne informacje i umożliwia dziecku pełne słyszenie.

s6

Percepcja słuchowa

2_percepcjasluchowaVHV6LLvdayqSE
 

Dźwięki i głosy znajomych ludzi – czego lubi słuchać niemowlę

W pierwszych miesiącach życia dzieci szczególnie lubią głosy znajomych. Zwykle są to mama i tata, którzy mogą uspokoić dziecko cichym mówieniem lub śpiewaniem. W ten sposób rodzice rozwijają także słuch i umiejętności językowe swojego dziecka. Muzyka również działa uspokajająco na dzieci. W pierwszych miesiącach życia niemowlęta potrafią bardzo dokładnie rozróżniać odgłosy: u niektórych dzieci pozytywka działa nasennie, podczas gdy inne zasypiają przy głośnym odkurzaczu. Niemowlęta zwykle zaczynają próbować naśladować odgłosy w wieku 3 miesięcy, poprzez gaworzenie inne dźwięki.

3_percepcjasluchowa9mtEAu2hUPy87
 

Niemowlęta uwielbiają rytm i instrumenty muzyczne

Maluchy uwielbiają śpiewać i tworzyć muzykę, a także uwielbiają się ruszać. Ciekawie reagują na różne dźwięki i głosy, a muzykę i rytm odbierają jako coś bardzo naturalnego. Wspólne tworzenie muzyki i eksperymentowanie z różnymi przedmiotami i instrumentami nie tylko wzmacnia ich percepcję akustyczną, ale także umiejętności emocjonalne i społeczne. Nauka regularnie pokazuje, że dzieci, które dorastają przy muzyce, mogą szybciej zacząć chodzić i nauczyć się mówić. Na początek polecamy śpiewane rymowanki i zabawy paluszkami a następnie eksperymenty z różnymi instrumentami muzycznymi, które inspirują dzieci w ich naturalnej ciekawości dźwięków.

zestaw_muzyczny_dla_dzieci

Wspieranie rozwoju percepcji słuchowej niemowląt i małych dzieci

Pierwsze zabawki pozwalają dziecku poznać różne dźwięki i samodzielnie je tworzyć, np. szelest, dzwoneczki itd. Instrumenty muzyczne dla maluchów umożliwiają dzieciom w drugim roku życia i po jego ukończeniu wspieranie rozwoju muzycznego i poczucia rytmu.

rozwoj_niemowlat

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.