Percepcja wzrokowa - jak małe dzieci odkrywają świat

percepcja_wzrokowa1

Dzieci widzą, kiedy się rodzą, ale wzrok jest jednym ze zmysłów, który rozwija się powoli i z czasem. W ciągu pierwszych kilku tygodni noworodki widzą nieostro, obrazy odbierane są mocno rozmazane. Rozpoznają wprawdzie twarze i kontrasty, ale są w stanie śledzić obiekt oczami dopiero po pierwszym miesiącu życia. Dla nich proces ten wymaga dużej siły mięśni oka i również koordynacji.

kompetencje_spoleczne_dziecko

Percepcja wzrokowa

percepcja_wzrokowa2
 

Czy niemowlęta widzą kolory?

Niemowlęta mogą dostrzec kolory dopiero w drugim lub trzecim miesiącu życia. Najpierw potrafią rozróżniać cienie kolorów, a następnie dostrzegają żywe kolory podstawowe i kontrasty. Od czwartego miesiąca maluchy zaczynają rozpoznawać obiekty i poprawiać postrzeganie głębi. Dopiero po około 8 miesiącach percepcja wzrokowa dziecka rozwija się do tego stopnia, że otoczenie postrzega ono jak osoba dorosła. Niemniej jednak osiągnięcie pełnej ostrości wzroku trwa jeszcze wiele miesięcy lub lat, aż dzieci w pełni rozwiną swoje umiejętności przestrzennego lub kontrastowego widzenia.

percepcja_wzrokowa3
 

Wspomaganie rozwoju wzroku u niemowląt

Rodzice powinni wspierać swoje dzieci w rozwoju wzroku już w pierwszym roku życia, ponieważ percepcja wzrokowa jest podstawowym warunkiem wielu innych procesów rozwojowych maluszków. Obejmuje on na przykład pierwszy świadomy uśmiech czy wyciągnie rączki po różne przedmioty. Widzenie przestrzenne jest ściśle powiązane z ćwiczeniem koordynacji ręka-oko. Zabawki do chwytania są w tym przypadku idealne do zachęcania dzieci do odkrywania i wizualizowania w tym bardzo młodym wieku. Wraz z postępującym rozwojem wzroku małe dzieci zaczynają dostrzegać rzeczy w przestrzeni, rozpoznawać je, a także wskazywać na nie. Jeśli zobaczą coś szczególnie ekscytującego poza ich zasięgiem, stymuluje je to do czołgania w tym kierunku i dokładniejszego przyjrzenia się temu. Ponadto eksperci zalecają dużo światła dziennego, co sprzyja sieciowaniu komórek nerwowych w nerwie wzrokowym.


Rozwijanie percepcji wzorkowej u niemowląt

Bodźce wzrokowe można zapewnić dziecku na wiele sposobów: może to być kolorowa karuzela na przewijaku, łóżeczku lub trenażer do zabawy z wieloma elementami do odkrywania, badania dotykiem i oczywiście zabawy. Zabawki wspierające percepcję wzrokową u dzieci znajdziesz TUTAJ.

 

rozwoj_niemowlat

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.