Pięć kroków do perfekcyjnego ogniska

ognisko1
 

1. Nazbieraj drewna

Zbieranie drewna jest szczególnie ciekawe dla dzieci, ponieważ z natury są one zapalonymi kolekcjonerami. Zasadniczo obowiązuje następująca zasada: zbierane drewno musi być suche. Mokre, zwilgotniałe lub zgniłe drewno, ale także drewno, które jest zbyt grube i zbyt duże, nie prowadzi do sukcesu. Znajdź drzewa wciąż stojące, ale bez zielonych liści, które już obumarły i mają mało wilgoci. Często są one już nieco poprzeczne, schylone ku ziemi, więc gałęzie można łatwo odłamać. Poszukiwanie drewna w lesie sprawia, że przygoda przy ognisku jest jeszcze bardziej autentyczna, ale zbieranie drewna na opał nie wszędzie jest dozwolone lub po prostu dany las nie ma odpowiedniego drewna do zbierania. Dlatego najłatwiej i najbardziej obiecująco jest zabrać ze sobą suche drewno z domu. Szczególnie odpowiednia jest brzoza, buk lub jesion. Porada: Orzech lub dąb wydzielają ostry dym. Drewno iglaste spala się bardzo dobrze, ale też bardzo szybko. Ponadto bogate w żywicę drewno nie nadaje się do grillowania lub pieczenia, ponieważ może być szkodliwe dla zdrowia.

ognisko2 ognisko3

Drobne drewno opałowe, tzw. pierzgi, umieszcza się wewnątrz wieży i rozpala za pomocą oddzielnego patyka umieszczonego na zewnątrz wieży.

>ognisko4  >ognisko5
ognisko6

Podczas cięcia drewna liczy się właściwa technika: Dziecko klęka na ziemi, trzyma narzędzie obiema rękami, a dorosły trzyma gałąź obiema rękami w bezpiecznej odległości.

2. Ułóż drewno w stos

Jest to łatwe, jeśli zastosujesz odpowiednią technikę: Jeśli drewno jest ułożone w kształt tipi, konstrukcja często zapada się po zapaleniu, a ogień często gaśnie. Lepiej jest układać drewno w kształt wieży. Przed rozpaleniem ognia zadbaj o odpowiednią ilość suchego drewna, aby potem dokładać do ogniska mniej suche drewno. Porada: Przy dodawaniu większej ilości drewna obowiązują dwie praktyczne zasady: najpierw dodaj mniejsze i cieńsze gałęzie, a później większe kawałki drewna. Oraz: Lepiej dokładać częściej i mniej niż dużo na raz. Chroni to przed niepotrzebnym wydzielaniem się dymu.

ognisko7   ognisko8

3. Krzesiwo

Jest tak samo ważne, jak właściwe drewno. Bo im lepsza rozpałka, tym lepiej płonie ogień. Najlepszą rozpałką, jaką można znaleźć w przyrodzie, jest młoda kora brzozy, ponieważ pali się nawet wtedy, gdy jest mokra. Innym świetnym sposobem na rozpalenie ognia jest zrobienie domowej roboty rozpałek z papierowych kartoników po jajkach. To bardzo proste: wytnij stożki, wypełnij połowę wiórami i wlej wosk. Wiórami należy napełniać gęsto.

Wskazówka

Najlepiej przygotować kilka takich rozpałek wcześniej i wypróbować je w domu, aby sprawdzić, czy działają. Szczególnie praktyczne są również dostępne w handlu zapalniczki wykonane ze sprasowanych wiórów drzewnych nasączonych woskiem. Powinieneś obejść się bez produktów ropopochodnych, ponieważ bardzo śmierdzą.

4. Zapałki i Fire Steel

To dobre pomoce, dzięki którym dzieci - pod opieką osoby dorosłej - mogą nauczyć się profesjonalnie i odpowiedzialnie radzić sobie z ogniem. Jednak w przypadku zapałek ogień jest trudny do rozpalenia, zwłaszcza w wietrznych warunkach. Z zestawem fire steel jest dużo łatwiej. W większości składa się z magnezu, który wytwarza iskry o wysokiej temperaturze i masie. Porada: Aby wytworzyć odpowiedni deszcz iskier, kawałek metalu należy przeciągnąć po pręcie magnezowym z odpowiednim naciskiem i prędkością. Końcówkę pałeczki najlepiej umieścić bezpośrednio na hubce. Iskry uderzają w niego bezpośrednio i nie odlatują.

ognisko9

5. Gaszenie ogniska

Jest tak samo ważne, jak rozpalenie ognia i na koniec należy to zrobić ostrożnie: Jeśli ogień rozpalono w misce lub w ruchomym kominku, można go dość łatwo ugasić. Trochę bardziej skomplikowane w przypadku ogniska na ziemi: Tutaj musisz najpierw dodać dużo wody. Następnie resztki drewna, popiół i ziemię pomieszaj ze sobą i ponownie polej wodą - aż do całkowitego zgaszenia większych kawałków drewna. Jeśli w momencie dotknięcia kawałki drewna są nadal gorące, należy je ponownie ugasić. Ostrzeżenie: Podczas gaszenia wodą powstaje gorąca chmura pary. Dlatego należy zachować odpowiednią bezpieczną odległość.

ognisko10 
diy_instrukcja1a diy_ramka_na_zdjecia
ter1a  
Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.