Prawidłowy rozwój 3 latka - jak powinien przebiegać?

kulodrom-kullerbu-w-ogrodzie-1
 1. Rozwój dziecka w wieku 3 lat - jak powinien wyglądać?
 2. Co powinien umieć 3-latek, idąc do przedszkola?
 3. Umiejętności społeczne 3-latka a jego rozwój
 4. Umiejętności 3-latka - komunikacja
 5. Jak wygląda rozwój motoryczny 3-latka?
 6. Niepokojące sygnały dotyczące rozwoju 3-latka

Dziecko na każdym etapie swojego życia powinno rozwijać się w określony sposób. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny. Istnieją jednak wzorce, które pozwalają na kontrolowanie, czy w przypadku Państwa dziecka wszystko przebiega w odpowiedni sposób. Jak powinna rozwijać się pociecha w wieku 3 lat?

Z tego artykułu dowiedzą się Państwo następujących informacji:

 • jak powinien wyglądać rozwój społeczny 3-latka,
 • co powinno umieć 3-letnie dziecko, które idzie do przedszkola,
 • jak wygląda emocjonalność dziecka w wieku 3 lat,
 • jak wygląda komunikacja 3-latka,
 • jak powinien przebiegać rozwój motoryczny 3-latka,
 • jakie zachowania mogą być wskazaniem do skonsultowania się ze specjalistą.

Rozwój dziecka w wieku 3 lat - jak powinien wyglądać?

W wieku 3 lat dziecko jest już na tyle duże, że samodzielnie nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Potrafi naśladować innych ludzi, w tym także dorosłych. Chętnie nawiązuje nowe znajomości, obserwując wszystko, co dzieje się wokół niego. W tym czasie trzeba szczególnie uważać na własne nawyki - nasze, dorosłych - trzylatek może bowiem przejmować je, naśladując swoich rodziców.

Rozwój dziecka 3-letniego wiąże się z chęcią sięgania po zabawki, które imitują przedmioty codziennego użytku, które są wykorzystywane przez dorosłych. Mowa tu przede wszystkim o zabawkowych kuchniach czy sprzętach do sprzątania. Dzieci w tym czasie chętnie sięgają po takie przedmioty. Podczas wspólnych zabaw mogą również nadawać sobie role znane z codziennego życia - m.in. dziecka czy mamy. Trzy lata to czas, w którym niezwykle ważne są wszelkie kontakty z rówieśnikami. Z tego powodu w tym wieku warto wysłać swoje dziecko do przedszkola, nawet jeśli nie planują Państwo jeszcze wracać do pracy. To dobry wybór w sytuacji, gdy chcą Państwo zadbać o jego prawidłowy rozwój społeczny.
W wielu placówkach istnieje opcja przyprowadzenia swojej pociechy zaledwie na kilka godzin, by miała ona możliwość pobawienia się z rówieśnikami.

Co powinien umieć 3-latek, idąc do przedszkola?

Wielu rodziców zastanawia się również, co powinien umieć 3-latek, idąc do przedszkola. Z założenia to właśnie ta placówka powinna uczyć nowych umiejętności - w przedszkolach często organizuje się zajęcia z czytania czy pisania. Zwykle są to proste zadania w formie zabawy, przeprowadzane w taki sposób, by nie zniechęcić dziecka do nauki.

Każde dziecko jest inne, dlatego nie wszystkie maluchy od razu chłoną wiedzę przekazywaną w przedszkolu, a inne trafiają do placówki, znając już pierwsze literki i cyferki. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań malucha. Jeśli czują Państwo taką potrzebę, to można zacząć z nim naukę we własnym domu.

Umiejętności społeczne 3-latka a jego rozwój

Dziecko trzyletnie potrafi odpowiednio przekazywać swoje emocje. Z tego powodu zauważa ono smutek u rówieśników, a nawet chce ich pocieszyć. W tym czasie trzeba liczyć się również ze zwiększoną emocjonalnością swojej pociechy. Dziecko chętniej pokazuje to, co odczuwa, choć jeszcze nie umie tego nazwać. W tym czasie pozostawanie bez rodziców jest łatwiejsze niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej, ale maluch zaczyna odczuwać tęsknotę. W tym czasie warto zapisać go do przedszkola nie tylko ze względu na chęć rozwinięcia jego umiejętności - taki zabieg pozwoli na przyzwyczajenie go do rutyny. W życiu malucha jest to bardzo ważne. W tym czasie dziecko może bowiem przyzwyczaić się do konieczności wstawania o poranku, a także pozostawania bez opieki rodziców przez większą część dnia.

Rozwój dziecka w wieku 3 lat obejmuje również rozumienie pojęcia własności. Zaczyna ono rozróżniać, które przedmioty należą do niego, a które do innych osób. W tym wieku uczy się także poprawnego korzystania z zaimków i przyimków. Sprzyjają temu kontakty z rówieśnikami, a także zabawa pod okiem wykwalifikowanych pedagogów. W wieku 3 lat warto również zaopatrzyć się w zabawki, które pozwolą na jeszcze łatwiejsze uczenie się nowych umiejętności.

Umiejętności 3-latka - komunikacja

Wśród umiejętności 3-latka można wyróżnić także bardziej rozbudowaną komunikację niż w poprzednich latach. Taki maluch rozumie już złożone polecenia, wykonując je w odpowiedniej kolejności. Dzieci w tym wieku potrafią się przedstawić, a nawet powiedzieć, ile mają lat. Rozumieją już na tyle dużo, by rozpocząć naukę w przedszkolu. Rozróżnia swoich kolegów i koleżanki, także z imion. To etap, na którym pojawiają się pierwsze pytania, często dość kłopotliwe dla opiekunów.

Co umie 3-latek? W tym wieku maluch zaczyna zadawać pytania, poznawać świat, a także wybierać tematy, które interesują go bardziej niż inne. Rozróżnia już pory roku i dni tygodnia, choć nie zawsze potrafi określić, kiedy miało miejsce konkretne zdarzenie. W tym wieku dziecko zazwyczaj potrafi porozumiewać się także z osobami obcymi, które nie mają już problemu w rozumieniu tego, co mówi.

Co powinien umieć trzylatek? W tym czasie kształtuje on swoją wyobraźnię, a także kreatywność. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się wszelkie zajęcia z zakresu plastyki i muzyki. Dzieci w wieku 3 lat chętnie budują różne konstrukcje z klocków. W tym okresie w cenie są wszystkie zabawki i zajęcia, które wymagają od malucha kojarzenia faktów i kreatywnej pracy.

Jak wygląda rozwój motoryczny 3-latka?

Jeśli chodzi o 3-latków, rozwój trzeba rozpatrywać również pod względem umiejętności motorycznych. W tym wieku dzieci potrafią już utrzymać w dłoni długopis lub kredki. Z tego powodu chętnie rysują i tworzą nowe rzeczy. 3-latek prawdopodobnie będzie chętnie wypełniał kolorowanki oraz rysował przedmioty na podstawie poleceń. W tym zakresie również maluchy mają tendencję do naśladowania swoich rówieśników.

Zdolności motoryczne to także umiejętność samodzielnego ubierania się i rozbierania, choć trwa to zwykle dłużej niż z pomocą dorosłego. Dzieci w wieku 3 lat korzystają też z drabinek na placach zabaw, same wchodzą na zjeżdżalnie i jeżdżą na rowerkach z dodatkowymi kółkami. Co więcej, mogą one także nauczyć się prostej piosenki i wierszyka na pamięć.

Niepokojące sygnały dotyczące rozwoju 3-latka

Skoro wiadomo już, co powinno umieć 3-letnie dziecko, ale zauważyliście Państwo u swojej pociechy brak takich umiejętności, być może jest to sygnał, by udać się z nią do lekarza. Wśród zjawisk, które powinny zaniepokoić rodziców, można wyróżnić przede wszystkim problemy z utrzymaniem równowagi i samodzielnym poruszaniu się. Bardzo często takie komplikacje wynikają z różnego rodzaju chorób, dlatego warto niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza. W wieku 3 lat dziecko powinno rozumieć polecenia, samodzielnie się bawić, tworzyć nowe rzeczy oraz spędzać czas z rówieśnikami.

Oprócz wymienionych trudności niepokojące są takie zachowania, jak:

 • brak umiejętności naśladowania dorosłych lub rówieśników,
 • brak nawiązywania kontaktu wzrokowego,
 • używanie niezrozumiałych słów (w wieku 3 lat dziecko powinno już sprawnie się komunikować, choć jeszcze w nie do końca poprawny sposób).

Małe dzieci mogą mieć też trudności w pisaniu i czytaniu. Niepokojącym zjawiskiem jest sytuacja, w której maluch uczy się nowych umiejętności, ale szybko ich zapomina. Z tego powodu tak ważne jest obserwowanie swojej pociechy i reagowanie na czas. Często rodzice nie są świadomi tego, w jaki sposób powinien rozwijać się trzylatek. Wówczas ogromną pomocą mogą być spostrzeżenia przedszkolanek, które na co dzień spędzają dużo czasu z dziećmi i wiedzą, jakie zachowania w konkretnym wieku są poprawne. Zdarza się, że problemy nie wynikają z chorób czy innych zaburzeń, a na przykład z nieśmiałości. Z tego powodu warto udać się na wizytę do psychologa dziecięcego, logopedy, pedagoga specjalnego, a w niektórych przypadkach także pediatry, który może skierować dziecko na kolejne badania. W ten sposób można poradzić sobie z większością trudności, a nawet wykryć choroby, których leczenie w późniejszym wieku byłoby znacznie trudniejsze.

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.