Rozwój umiejętności poznawczych - jak małe dzieci rozwijają logikę i abstrakcyjne myślenie

zabawki_haba_koncentracja

Zdolności poznawcze dziecka to wszystkie kompetencje, których potrzebuje, aby rozpoznawać i rozumieć swoje otoczenie i siebie. Obejmują one struktury myślowe, rozumienie języka, percepcję, rozwiązywanie problemów i pamięć. Wszystkie te obszary rozwijają się stopniowo w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia, podczas gdy inne obszary mózgu, które wpływają na funkcje fizyczne i są niezbędne do przetrwania, rozwijają się od urodzenia.

komun

Zdolności poznawcze

umiejetnosci_poznawcze1 

Jak wspierać rozwój procesów poznawczych u dzieci

Rozwój umysłowy dziecka nie przebiega liniowo, ale nieregularnie. Przez pierwsze trzy miesiące dziecko nie może zrozumieć, że może sprawiać, że coś się dzieje, ani że opiekunowie wciąż tam są, nawet jeśli dziecko nikogo nie widzi. Ale już rozpoznaje głosy i zwraca się do nich. Kolejne duże kroki w rozwoju umysłowym niemowlęcia pojawiają się w okresie od trzech do sześciu miesięcy: dziecko zaczyna rozumieć, że może czymś poruszać. Dlatego zabawki są teraz postrzegane bardziej świadomie, a indywidualne efekty są przyjmowane świadomie. Niemowlęta potrafią już także rozpoznawać przedmioty. Zadziwiające jest to, że w tym wieku pojawia się już zdolność abstrakcyjnego myślenia: niemowlęta mogą już klasyfikować różne wrażenia sensoryczne i na przykład kategoryzować koty, psy czy krowy jako zwierzęta.

umiejetnosci_poznawcze2 

Planowanie i przewidywanie konsekwencji u małych dzieci

Od siódmego miesiąca niemowlęta potrafią już świadomie coś postanowić, np. przeczołgać się po pokoju do swojej ulubionej zabawki lub rzucić łyżkę na podłogę. Potrafią ocenić, co się stanie, jeśli zdecydują się na określone działanie. Ponadto dzieci rozpoznają teraz swoje imię. Wydają bardzo świadome dźwięki, które są dla nich ważne i które z czasem stają się pierwszymi słowami.

umiejetnosci_poznawcze3 

Rozwój i trening koncentracji u dzieci

W obliczu wielu dużych i małych zadań w życiu codziennym małe dzieci potrzebują przede wszystkim jednej rzeczy: koncentracji. Utrzymywanie jej przez pewien czas nie jest takie łatwe, ponieważ młodsze dzieci mają bardzo niewielki okres skupienia uwagi. Koncentracja na jakimś procesie czy zadaniu przez dłuższy czas jest dla nich bardzo męcząca. Ale umiejętność koncentracji można łatwo ćwiczyć. Przede wszystkim maluszki lepiej koncentrują się w cichym otoczeniu, więc należy wyeliminować zbędne hałasy. Wzmacnianie zdolności koncentracji działa najlepiej podczas zabawy, na łonie natury lub przy małych zadaniach w codziennym życiu rodzinnym. Generalnie dzieciom łatwiej jest się na czymś skoncentrować, jeśli są do tego zachęcane pochwałą i widzą cel w swoim zadaniu - na przykład podczas nakrywania do stołu!

Trening koncentracji u małych dzieci – jakie zabawki?

Dzięki zabawkom odpowiednim do wieku nawet małe dzieci mogą zająć się sobą przez krótki czas. Szczególnie przydatne są tutaj różne zabawki i klocki do sztaplowania, układania i sortowania. Dzięki nim dzieci uczą się rozpoznawać i przyporządkowywać kształty, a oprócz zdolności koncentracji trenują zdolności motoryczne i rozróżnianie kolorów. Myślenie logiczne i koncentrację można również ćwiczyć dzięki różnego rodzaju zabawkom do przewlekania i nawlekania. No i puzzle – tutaj warto naprawdę zacząć od prostych układanek i wprowadzać z wiekiem coraz większe wyzwania.

rozwoj_niemowlat

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.