Zabawa w sklep - czego uczy dzieci?

 1. Zabawa w sklep – czego może nauczyć się dziecko?
 2. Rodzaje sklepów, w które mogą bawić się dzieci
 3. Produkty do zabawy w sklep – co warto wybrać?
 4. Zabawa w sklep – czym można handlować?
 5. Gdzie dzieci mogą bawić się w sklep i co sprzedawać?
 6. Zabawa w sklep. Naśladowanie dorosłych a rozwój emocji/a>
 7. Zabawa w sklep – podsumowanie

Zabawa w sklep uczy dzieci wielu ważnych w życiu umiejętności. Pozwala im wcielać się w rolę dorosłych i sprawia mnóstwo frajdy. Dzieci mają wiele pomysłów na urządzenie sklepu, jego asortyment i ceny. W sklep najlepiej bawić się w większej grupie, wykorzystując do tego celu zabawki do przedszkola. Przed zabawą dzieci zazwyczaj przypominają sobie własne doświadczenia z zakupów. Planują, jak będzie wyglądał sklep, jakie rzeczy będą sprzedawać i które z nich będzie sprzedawcą. Supermarket dla dzieci to zabawa ucząca zachowań społecznych, ale także rozwijania umiejętności komunikowania się. Jeśli zależy Ci na rozwijaniu kreatywności u swojego dziecka, zaproponuj maluchowi jeszcze inne zabawy, na przykład w gabinet weterynaryjny, salon fryzjerski czy kawiarnię. Dowiedz się, czego Twoja pociecha nauczy się, wybierając zabawę w sklep!

W artykule znajdziesz:

 • Czego uczą się dzieci, odgrywając role osób dorosłych
 • W jakie sklepy i lokale mogą bawić się dzieci?
 • Jakie akcesoria do zabawy w sklep wybrać dla dziecka?
 • Czym można handlować w zabawkowym sklepie?
 • Co daje dziecku odzwierciedlanie znajomych sytuacji?

Zabawa w sklep – czego może nauczyć się dziecko?

Najmłodsze dzieci fascynuje odgrywanie ról. Dzięki tego typu zabawom pobudzają one swoją kreatywność i wyobraźnię. Zabawa w sklep umożliwia maluchom wcielanie się zarówno w klienta, jak i sprzedawcę. Uczy wyrażania własnego zdania. Dzięki tej zabawie dzieci poznają pieniądze i dowiadują się tego, jaką rolę odgrywają one w życiu. Do zabawy najlepiej wykorzystać zabawkowe pieniądze – banknoty i monety. Ponadto zabawa w supermarket uczy dzieci wykonywania prostych działań matematycznych z zakresu dodawania i odejmowania. Sklepik dla dzieci to sposób na naukę jednostek wagi, ale także poznawania różnych rodzajów artykułów. To również idealna zabawa ucząca maluchy podejmowania odpowiednich decyzji i asertywności. W przypadku większej liczby dzieci mogą one stawać w kolejce i uzgadniać, które będzie pierwsze robiło zakupy.

Rodzaje sklepów, w które mogą bawić się dzieci

Dzieci najczęściej bawią się w sklep warzywniczy, spożywczy lub supermarket. Jeśli chcesz sprawić radość swojemu dziecku, odkryj akcesoria kuchenne, dzięki którym będzie ono mogło bawić się nie tylko w tradycyjny sklep, ale także lokal gastronomiczny. Twoja pociecha powinna znać różne rodzaje sklepów. Wiele frajdy sprawia dzieciom zabawa w sklep odzieżowy. Mogą one przygotować na wieszakach własne ubrania, na łóżku rozłożyć czapki i szaliki, a na podłodze buciki. Pomóż dziecku zrobić przymierzalnię, wydzielając jakieś miejsce w pokoju. Odzieżowy sklep do zabawy nauczy dziecko sprawnego przebierania się i zakładania oraz zdejmowania butów. Wytłumacz dziecku, że w przypadku sklepów z ubraniami istotną rolę odgrywa wystrój przestrzeni. Poproś swoją pociechę, aby zaaranżowała to miejsce według własnego pomysłu. Być może spodoba się jej zawód dekoratora wnętrz? Możesz zaproponować dziecku zabawę w lokal usługowy – salon fryzjerski lub kosmetyczny. Klientami mogą być lalki i pluszaki, czyli najpopularniejsze zabawki, które niemal przez cały czas towarzyszą maluchom. Dzieci bawią się nimi w domu i na spacerze. Zabierają je na zakupy i wakacje, ale także do dentysty czy lekarza.

Produkty do zabawy w sklep – co warto wybrać?

Mając do dyspozycji pieniądze zabawkowe, Twoja pociecha dowie się, na czym polegają ceny, a starsze dziecko będzie miało idealną okazję do nauki wydawania reszty. Dzieci będą mogły dokładnie przyjrzeć się zabawkowym banknotom i monetom oraz dowiedzieć się, jacy sławni ludzie na nich widnieją. Zabawa w sklep to świetny pomysł na przedstawienie maluchom sylwetek znanych Polaków. Wybierając akcesoria do sklepu dla dzieci, zwróć uwagę nie tylko na zabawkowe pieniądze. W sklepie przyda się kasa do zabawy dla dzieci i plastikowe lub drewniane artykuły spożywcze, warzywa i owoce. Doskonale wiemy, jak kreatywne są maluchy. Mogą one sprzedawać samodzielnie wykonane artykuły z papieru białego lub kolorowego. Jeśli chcesz pomóc dziecku w rozwijaniu kreatywności, zaproponuj wykonanie produktów do sklepu z kolorowego papieru, bibuły lub kartonu. Kasy dla dzieci cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jednak nie są to jedyne akcesoria, w które warto zainwestować, proponując dziecku zabawę w sklep. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór zabawek edukacyjnych, na przykład liczydła, za pomocą których dzieci uczą się dodawania i odejmowania.

Zabawa w sklep – czym można handlować?

Bawiąc się w sklep, dzieci mogą sprzedawać rozmaite rzeczy. Przydadzą się kasy zabawkowe, ale także samodzielnie zrobiona biżuteria z koralików. Dzieci mogą stworzyć sklep z zabawkami, których przecież nie brakuje w żadnym dziecięcym pokoju. Pomysłów na asortyment zabawkowego sklepu jest naprawdę wiele. Niezależnie od rodzaju asortymentu dzięki zabawie w sklep maluchy uczą się zachowań interpersonalnych i funkcjonowania w grupie. Uczą się także tolerancji, życzliwości i szacunku wobec rówieśników. To właśnie dzięki wspólnej zabawie nawiązują się nowe przyjaźnie. Współdziałanie w grupie umożliwia nabywanie umiejętności komunikacji. Z tego względu tak ważne jest uczęszczanie dziecka do przedszkola, gdzie na co dzień ma ono do czynienia z rówieśnikami. Czym jeszcze można handlować w zabawkowym sklepie? Dzieci uwielbiają smakołyki. Możesz zaproponować maluchowi wspólne przygotowanie ciasteczek, lemoniady i zdrowych przekąsek, a następnie urządzić kawiarnię.

Gdzie dzieci mogą bawić się w sklep i co sprzedawać?

Sklep do zabawy dla dzieci można urządzić zarówno w domu, jak i na zewnątrz, na przykład w ogrodzie lub na placu zabaw. Dzieci są wyjątkowo kreatywne. Z tego względu w kwestii urządzania zabaw nie uznają żadnych ograniczeń. Zabawkowymi pieniędzmi mogą być przecież liście, a warzywami kamyczki, żołędzie lub kasztany. Z kolei kasą fiskalną do zabawy w sklep może być pudełko po butach. Czy wiesz, że najpiękniejsze prace plastyczne powstają w ogrodzie? Zaproponuj dziecku zabawę w galerię sztuki. Najpierw maluchy zajmą się tworzeniem rysunków, a następnie stworzą prawdziwą wystawę. Zabawa w sprzedawanie obrazów to świetny pomysł. Dzieci z chęcią opowiadają, co znajduje się na ich rysunkach. Dzięki takiej zabawie maluchy zwiększają zasób posiadanego słownictwa.

Zabawa w sklep. Naśladowanie dorosłych a rozwój emocji

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają zabawy, które pozwalają im wcielać się w osoby dorosłe i odzwierciedlać znajome sytuacje. Zabawa w sklep jest idealnym przykładem zabawy tematycznej i sposobem na rozwój umiejętności społecznych. Naśladownictwo uczy spostrzegawczości, ćwiczy pamięć i uwagę. Odtwarzając zachowania dorosłych w zabawie, dziecko uczy się zachowań i reakcji emocjonalnych. Pogłębia się jego wiedza społeczna, ale także nabywa ono znajomość zasad panujących w danej zbiorowości. Supermarket dla dzieci to niejedyna zabawa tematyczna, w którą maluchy uwielbiają się bawić. Chętnie bawią się także w salon fryzjerski, kawiarnię czy inny lokal usługowy. Początki naśladownictwa można zaobserwować u dwu- i trzylatków. Zabawy tematyczne najmłodszych dzieci są zdecydowanie uboższe od zabaw dzieci przedszkolnych. Niemniej jednak świetnie przygotowują maluchy do dorosłego życia.

Zabawa w sklep – podsumowanie

Dzieci uwielbiają naśladować zachowanie dorosłych, dlatego zabawa w sklep cieszy się wśród nich wyjątkowo popularnością. Maluchy mogą bawić się w sklep w domu, na dworze i w przedszkolu. Mają do wyboru gotowe akcesoria, takie jak plastikowe warzywa, owoce, produkty spożywcze czy zabawkowe pieniądze. Asortyment mogą również przygotować samodzielnie. Do tego celu wystarczą przecież papier, nożyczki i flamastry. Czego uczy zabawa w sklep? Maluchy rozwijają dzięki niej umiejętności społeczne i komunikowania. Ponadto poznają wartość pieniądza, ceny i uczą się wykonywania prostych działań matematycznych.

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.