Projektowanie & Design

produktdesign_haba

W naszym wewnętrznym dziale projektowym pracuje wiele kreatywnych umysłów. Rysują, projektują, tworzą rękodzieło i testują ... dopóki sami projektanci i nasz dział zarządzania produktami, nie będą w pełni zadowoleni z nowych koncepcji zabawek, gier czy akcesoriów do pokoju dziecięcego. „To nie jest magia, to twórcza praca” - wyjaśnia projektantka Ines Frömelt. Mijają miesiące, zanim nowy projekt będzie mógł trafić do produkcji, a następnie kupiony przez klienta: zawsze trzymamy się surowego procesu, podczas którego nowości są prezentowane, omawiane i optymalizowane. Kiedy wszyscy odpowiedzialni za wdrożenie nowego produktu są w pełni zgodni co do wyglądu produktu, obliczamy cenę i zamawiamy rysunek konstrukcyjny z działu technicznego. Następnie budujemy lub/i szyjemy kilka wzorów, które wyruszają w podróż po innych specjalistycznych działach. Są to np. studio fotograficzne, dział projektowania opakowań czy departament promocji. Od pierwszego szkicu w dziale projektowym do gotowego produktu jest długa droga!

Oddajmy głos naszym projektantom:

Matthias Böck

p1

Studiowałem projektowanie, a w Rodzinie Firm HABA pracuję od 11 lat. Dla firmy HABA zaprojektowałem wszystkie produkty z serii Terra Kids. Pracuję również dla innych obszarów Rodziny Firm HABA i projektuję na przykład urządzenia do zabaw na świeżym powietrzu. Inspirację czerpię od moich dzieci i z wielu naukowych badań. Cechą szczególną HABA jest to, że traktujemy dzieci poważnie. Moim ulubionym produktem jest nóż do rzeźbienia Terra Kids, ponieważ jest przeznaczony dla dzieci, ale nie jest zabawką. Został zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby towarzyszył Ci przez całe życie, a nawet mógł być przekazany następnemu pokoleniu.

Anna Lena Filipiak

p2

Jestem dyplomowaną projektantką i pracuję w HABA od września 2010 roku. Moja specjalność to produkty z drewna i tekstyliów dla niemowląt i małych dzieci. Aktualnie skupiam się nad serią kulodromów Kullerbü. Zawsze staram się przemierzać świat z otwartymi oczami - bo inspiracje mogą czekać na Ciebie w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Najlepsze pomysły zwykle się ukrywają i pojawiają się niespodziewanie, kiedy jesteś zajęty czymś zupełnie innym. Dla mnie bardzo ważna jest wymiana myśli z kolegami i praca zespołowa. Wtedy szczegółowe rozwiązania powstają jakby same, ponieważ poszczególne pomysły i myśli wzajemnie się wzbogacają, uzupełniają i rozwijają. Dla mnie wyjątkową cechą HABA jest to, że w każdej chwili mamy dzieci przed oczami i w naszych sercach. I to widać w interakcji z produktami HABA! Dziecko jest szczęśliwe, zaangażowane i bezpieczne. Moim ulubionym produktem jest sztaplowana Latarnia morska: prosta, ładna, w harmonijnych kolorach. Zaokrąglenia ułatwiają chwytanie przez maluszki podczas budowania, a potem wszystko można z radością przewrócić… i zabawa zaczyna się od nowa.

Ines Frömelt

p3

Po ukończeniu szkoły średniej i krótkim stażu jako stolarz studiowałam sztukę projektowania. Pracuję w HABA od 1993 roku i właściwie projektuję wszystko: zabawki do chwytania, układanki, klocki. Jednak jednym z głównych obszarów moich zainteresowań są lalki, pacynki i akcesoria dla lalek. Projektowałam również akcesoria do pokoju dziecięcego i naczynia z melaminy. Mój ulubiony produkt HABA? Lubię fantazyjne klocki, kolorowe pierścienie na wtyk, a szczególnie lalki Mali, Rubina i Imke. Praca nad serią Kullerbü i Little Friends jest dla mnie szczególnie ważna. Pomysły przychodzą mi do głowy podczas rysowania, obserwacji i majsterkowania. Inspiruje mnie wiele rzeczy z życia codziennego lub podróży. Książki dla dzieci i przeżycia dzieci zawsze przynoszą mi coś nowego. Myślę, że HABA w swoich produktach dla dzieci łączy troskę, miłość, design i nowoczesność. W mojej codziennej pracy mogę praktycznie bez ograniczeń wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów. Wspaniała współpraca z kolegami z różnych dziedzin sprawia, że końcowe efekty są bardzo satysfakcjonujące. HABA przez te wszystkie lata stała się małą filozofią samą w sobie.

Jutta Neundorfer

p4

Studiowałam projektowanie wnętrz (ze szczególnym uwzględnieniem projektowania mebli) i pracuję w HABA od 1992 roku. Projektowałam już prawie wszystko. W tej chwili są to głównie różne produkty dla niemowląt wykonane z drewna, tkaniny lub tworzywa, zabawki dla maluchów, różne upominki, przeróżne karuzele i dekoracje do pokoju dziecięcego, ale także dywany i lampy. Stworzyłam również serię toreb i plecaków dziecięcych. W przeszłości pracowałam dużo przy edycji różnych gier (opracowywałam zasady, projekty, motywy) i ich ilustrowaniu. Ilustrowanie jest nadal dużą częścią mojej pracy. Trudno prześledzić, skąd biorą się moje inspiracje. Lubię zbierać wspomnienia i zawsze mam szeroko otwarte oczy na to, co widzę. Czasami widzę coś przelotnie i potem wdrażam jako szkic. Dla mnie szczególną cechą produktów HABA jest wysoki stopień innowacyjności. Dowodem na to jest kopiowanie nas przez inne firmy. A także szczególne, charakterystyczne dla HABA zestawienia kolorów i materiałów. Mój ulubiony produkt zmienia się co jakiś czas, w tej chwili to karuzela z tęczowymi kulkami, tablica z ptaszkami i wieszaki z myszkami.

Jan Schenkel

p5

Po ukończeniu zawodu technika dentystycznego studiowałem wzornictwo przemysłowe. W Rodzinie Firm HABA pracuję od 2001 roku projektując zabawki dla dzieci oraz meble, zarówno dla HABA, jak i dla innych obszarów sprzedażowych. W sektorze zabawek koncentruję się na huśtawkach, kulodromach HABA i zabawkach do piasku. Dzięki naszej kreatywnej serii zabawek do piasku Sun Bistro daliśmy dzieciom realistyczne zabawy w piaskownicy lub na plaży, np. zagniatanie ciasta z piasku, pieczenie pizzy lub tworzenie piaskowego ogrodu. Inspirację czerpię z zabawy z dziećmi, ale także z obserwacji innych branż czy dyskusji z kolegami ... w sumie projektowanie to ciężka praca. Obecnie moim ulubionym produktem jest kulodrom Kullerbü, ponieważ łączy on mechanikę klasycznego kulodromu z pięknie zaprojektowanymi światami do zabawy.

Mirka Schröder

p6

Studiowałam projektowanie zabawek i pomocy edukacyjnych, w dziale projektowania HABA pracuję od lutego 2013. Moje pomysły rodzą się podczas zabawy z dziećmi, kiedy obserwuję, jak sobie radzą, budują, układają, przewracają lub „zmieniają przeznaczenie”. Zdobyte w ten sposób obserwacje włączam do moich projektów dla sektora niemowląt/małych dzieci, upominków, takich jak różne lampki gniazdkowe lub projektory latarek. Stworzyłem również serię Minimonster. Dla mnie produkty HABA łączą w sobie funkcjonalność, wysoką wartość zabawową, design i humor. Najbardziej interesuje mnie projektowanie drewnianych zabawek dla małych dzieci. Lubię tworzyć rzeczy, które wspierają podstawowe i początkowe doświadczenia dzieci, rzucają im wyzwanie i rozśmieszają. Np. łańcuszki do smoczków! Wyglądają tak prosto: kilka figurek i kulek splecionych razem, gotowe. Ale nie uwierzysz, ile testów, rozciągania i uderzeń musi przejść taki łańcuszek do smoczka, zanim będzie gotowy do produkcji seryjnej.

Susanne Wagner

p7

Po studiach zaliczyłam 10-miesięczny staż i pracę dyplomową w dziale reklamy HABA. Pracuję w dziale projektowym w HABA od 2004 roku. Stworzyłam serię Biofino, produkty z serii Family Food Stars, wiele artykułów łazienkowych, upominki i dywany. Często próbuję przypominać sobie, co lubiłam jako dziecko. To właśnie lubię w mojej pracy: kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Od 10 listopada 2014 mam nowe źródło inspiracji: córeczkę Linę. Pomysły pojawiają zwykle tam, gdzie się ich nie spodziewasz, np. na zakupach w supermarkecie lub na 50-metrowym pasie podczas pływania. Ale wiele pomysłów rodzi się także z rozmów z moimi kolegami. Zagraniczne miasta i kraje są dla mnie bardzo inspirujące. A świadomość, że moje produkty uszczęśliwiają lub rozśmieszają ludzi (dużych i małych), stymuluje mnie… i to ostatecznie moja twórcza siła napędowa. Według mnie to oczywiście świetne projekty i ilustracje, piękne kolory i doskonała jakość naszych drewnianych zabawek stanowią cechy szczególne produktów HABA – są trudne do naśladowania. Myślę też, że to wspaniałe, że opracowujemy wiele produktów od postaw. Znajdziecie je tylko w HABA. Myślę, że nazwa „wynalazcy dla dzieci” bardzo dobrze do nas pasuje. Moim ulubionym produktem na tę chwilę jest huśtawka dla niemowląt autorstwa mojego kolegi Jana Schenkela.