Produkcja

produkcja_haba1

Nasze korzenie są w Niemczech - podobnie jak większość drzew, z których tworzymy kulodromy i klocki, figurki i kostki oraz wiele innych zabawek dla niemowląt i małych dzieci. Tak samo, jak w momencie założenia firmy HABA w 1938 roku, większość drewnianych zabawek produkujemy w naszym zakładzie w Bad Rodach w Górnej Frankonii. To właśnie tutaj wielu stolarzy, tokarzy, lakierników, ślusarzy i całe rzesze innych pracowników dba o to, aby deski zamieniły się w zabawki, które dają dzieciom mnóstwo radości!

produkcja_haba2

Wczoraj w lesie, jutro w Twoim domu

Są popularne i wszyscy je widzieliśmy: buk, brzoza, klon, lipa - to drzewa, z których tworzymy zabawki i meble: kolorowe, wysokiej jakości i bardzo trwałe. Drewno bukowe jest jasnobrązowe, bardzo twarde i wszechstronne. Klocki i figurki HABA, kulodromy, wiele zabawek do chwytania i łańcuszki do smoczków, a także elementy w naszych grach planszowych są wykonane z drewna bukowego. Jest łatwe w obróbce i rośnie w lasach wokół naszej firmy. Seria mebli Matti jest również wykonana z olejowanego lub białego drewna bukowego. W naszych akcesoriach meblowych wykorzystujemy głównie drewno brzozowe. To jasne drewno stosujemy lite lub w postaci paneli fornirowanych, które są następnie cięte i przetwarzane w naszej stolarni. Klon uważany jest za jeden z najcenniejszych gatunków drewna. Lekkie, twarde drewno jest łatwe do toczenia i dlatego jest używane do zabawek HABA, które zawierają łukowe, gięte elementy. Nasi stolarze sporadycznie używają także drewna lipowego, szczególnie chętnie do produkcji akcesoriów do pokoju dziecięcego. Wiele naszych produktów z drewna posiada znak PEFC – przyznany nam za wykorzystywanie drewna pochodzącego ze zrównoważonej i odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

produkcja_haba3

Jak kawałek drewna staje się skarpetkowym potworem?

Ciężarówka z drewnem bukowym przyjeżdża do fabryki zabawek HABA prawie codziennie. Pierwsza stacja to suszarnia, potem trafia na produkcję. Pracownicy HABA dokładnie przyglądają się każdemu kawałkowi drewna, wycinają go i przydzielają drewno do różnych obszarów produkcji zabawek. Aby zamienić pasy drewna bukowego w figurki do zabawy, takie jak zabawny skarpetkowy potwór, konieczne są pewne etapy produkcji. Przede wszystkim produkcja wymaga rysunku technicznego, który jest oparty na szkicu projektanta. Służy jako podstawa do produkcji w specjalnych głowicach frezujących. Te wycinają zewnętrzny kształt figurki. Powstałe profile są następnie cięte na dyski i szlifowane w celu wygładzenia krawędzi i powierzchni.

produkcja_haba4

Mały skarpetkowy potwór vs. duże maszyny

Jak skarpetkowy potwór staje się jasnozielony? Skąd bierze się ta zadziorna buzia, ciemnozielone paski i pomarańczowe stopy? Po przeszlifowaniu elementów z drewna bukowego trafiają one do lakierni. Tam czeka już wiele bębnów z bezpiecznymi farbami rozpuszczalnymi w wodzie, w różnych kolorach. Jasnozielone korpusy lądują kolejno w specjalnym urządzeniu na dużej wytłaczarce. W jednym kroku wcięcie jest wytłaczane w drewnie i nakładany jest kolor. W ten sposób skarpetkowy potwór otrzymuje zabawną minę, różowe policzki i ciemnozielone paski na brzuchu. Pomarańczowe nóżki są indywidualnie barwione, a następnie mocowane do korpusu za pomocą kołków. Potwór skarpetkowy jest gotowy!